Mistrz i uczennica
2008-03-2828.03.08 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk dyrygent
Roman Lasocki skrzypce
Kamila Wąsik skrzypce
Repertuar:
Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę
Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur
Czajkowski – Uwertura – fantazja „Romeo i Julia”
Roman Lasocki – jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich średniego pokolenia. Wielu melomanów poznało artystę ze szklanego ekranu, bowiem jego wieloletnia współpraca z TVP zaowocowała sześcioma cyklami programów, m.in. Fantazja na smyczki, Mistrzowie wiolinistyki, Historie smyczkiem pisane, Roman Lasocki przedstawia, których zrealizował przeszło 250 odcinków, sam grając oraz komentując i przeprowadzając rozmowy z najwybitniejszymi polskimi skrzypkami, altowiolistami i wiolonczelistami.
Artysta studia ukończył z wyróżnieniem w PWSM w Łodzi, w klasie Franciszka Jamrego, kontynuując je później u takich mistrzów jak André Gertler, Henryk Szeryng, Tadeusz Wroński czy Stanisław Lewandowski. Występował na wielu estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bősendorfer Saal, nowojorskiej Carnegie Hall oraz w największych centrach koncertowych Europy, Azji, USA i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych. Swoje dzieła zadedykowało Romanowi Lasockiemu wielu wybitnych kompozytorów polskich. Wirtuoz skrzypiec nagrał ponad dwadzieścia płyt analogowych i kompaktowych dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich. Nagrywał dla Polskiego Radia, dla wielu radiofonii europejskich, a także rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich. Od 1970 zajmuje się także dydaktyką. Jest profesorem zwyczajnym, prorektorem AMFC w Warszawie oraz profesorem AM w Katowicach. Z jego klasy wyszło wielu cenionych skrzypków.
Podczas tego koncertu będziemy świadkami swoistego muzycznego pojedynku – mistrza i uczennicy, bowiem na estradzie obok swego pedagoga stanie młodziutka skrzypaczka Kamila Wąsik. Urodziła się w 1986 w Lublinie. Do największych osiągnięć i sukcesów artystycznych zaliczyć można nagrody i wyróżnienia licznych konkursów, m.in. 2005 – II nagroda Międzynarodowego Konkursu w Lublinie im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego oraz V nagroda Międzynarodowego Konkursu w Kloster Schoental (Niemcy), w 2006 została laureatką nagrody specjalnej Filharmonii Kaliskiej dla najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie. W 2005 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako solistka występowała m.in. z Cappellą Gedanensis, orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Dolnośląskiej, koncertowała także za granicą – w Brześciu, Kyoto i Görlitz.
Na bydgoskiej estradzie w interpretacji Mistrza usłyszymy Partitę na skrzypce i orkiestrę Lutosławskiego (wersja z 1988), a w wykonaniu jego Uczennicy – słynny Koncert skrzypcowy D-dur Czajkowskiego.
Witold Lutosławski to największy – obok Chopina i Szymanowskiego – kompozytor polski wszystkich czasów. Jest klasykiem muzyki XX wieku, tak jak Bartók,Prokofiew czy Messiaen. Wśród rozdroży estetycznych drugiej połowy XX wieku znalazł sobie własną drogę, którą konsekwentnie podążał, wiedziony nieomylnym smakiem artystycznym. Jego muzyka jest wzorcowym przykładem idealnego wyważenia proporcji pomiędzy formą i treścią, intelektem i emocją. Jej doskonałość zapewniła Lutosławskiemu stałe miejsce wśród największych twórców XX wieku. Koncert D-dur Czajkowskiego wpisał się do stałego, „żelaznego” repertuaru wirtuozów skrzypiec, w którym zajął poczesne miejsce obok arcydzieł Beethovena, Mendelssohna i Brahmsa. Najeżony wprost technicznymi trudnościami nadal jest wielkim wyzwnaniem dla jego wykonawcy. Koncert zwieńczy znakomita, pełna lirycznych, pięknych melodii Uwertura-fantazja Czajkowskiego, skomponowana pod wpływem sławnego Szekspirowskiego dramatu „Romeo i Julia”.
Ceny biletów: od 15zł do 28zł