Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

Aram Chaczaturian, Mykoła Diadiura, Juozas Domarkas, Kazimiesz Kord, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Leopold Stokowski, Krzysztof Penderecki, Eugene Tzigane – z tymi i wieloma innymi dyrygentami współpracowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej. Zespół uznany na świecie regularnie koncertuje od 1946 roku w kraju i zagranicą.

Kierownicy artystyczni Orkiestry Symfonicznej:
Roman Mackiewicz (1952–1954)
Robert Satanowski (1954–1958)
Zbigniew Chwedczuk (1958–1972)
Witold Krzemieński (1973–1974)
Antoni Wit (1974–1977)
Renard Czajkowski (1978–1980)
Tomasz Bugaj (1980–1984)

Dyrektorzy artystyczni i dyrygenci:
Mieczysław Nowakowski (1984–1988)
Jerzy Salwarowski (1988–1991)

Pierwsi gościnni dyrygenci i szefowie OSFP:
Michael Zilm (1990–1991)
Marek Pijarowski (1992–1994)
Simca Heled (1995–1996)
Roman Kofman (1997–2000)
Tadeusz Wojciechowski (2002–2014)
Kai Bumann (2015–2019)
Paweł Kapuła (2021–)

Dyrygenci, którzy współpracowali z zespołem:
Ernest Ansermet, Roberto Benzi, Łukasz Borowicz, Benjamin Britten, Aram Chaczaturian, Riccardo Chailly, Jakub Chrenowicz, Sławomir Chrzanowski, Mykoła Diadiura, Juozas Domarkas, José Maria Florêncio, Rosen Gergov, Jacek Kaspszyk, Jerzy Katlewicz, Michał Klauza, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Kurt Redel, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Mariusz Smolij, Saulius Sondeckis, Leopold Stokowski, Tadeusz Strugała, Carlo Zecchi i inni.

Koncerty z udziałem OSFP

Orkiestra koncertowała m.in.: na Cyprze, w Danii, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Niemczech, Rosji, Szkocji, Szwajcarii, we Włoszech. Wielokrotnie gościła na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych – m.in.: Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Berliner Festwochen, International Summer Festival Ljubljana, Schweriner Musiktage, Frankfurter Festtage der Musik.

Najważniejsze wydarzenia:

2000 – 1000-lecie Zjazdu Gnieźnieńskiego w Archikatedrze Prymasowskiej z udziałem prezydentów siedmiu krajów
2001 – ogólnopolskie obchody Roku Paderewskiego
2002 – Festiwal Polskich Filharmonii, zorganizowany przez warszawską Filharmonię Narodową w 100-lecie jej istnienia
2005 – cykl koncertów w Korei Południowej oraz w słynnej sali Tivoli w Kopenhadze wraz z New York City Ballet
2007 – 30-lecie współpracy OSFP i Chóru Berliner Cappella; wspólne koncerty jubileuszowe w sali koncertowej w Bydgoszczy oraz Filharmonii Berlińskiej
2008 – koncert z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Pałacu Sztuk w Budapeszcie
2008 – inauguracja I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Amber Baltic w Międzyzdrojach
2009 – Festiwal Polish Spring – Scottish Tides w Perth
2010 – w Budapeszcie inauguracja Roku Chopinowskiego na Węgrzech; koncert transmitowany na wszystkich kontynentach przez DUNA TV oraz emitowany na antenie MR3 Bartók.
2011 – wspólny występ OSFP z chórami Berliner Cappella oraz Singakademie Frankfurt (Oder) na Festiwalu Musikfesttagean der Oder we Frankfurcie nad Odrą, w Berlinie (Konzerthaus) oraz z okazji Polskiej Prezydencji UE w Brukseli
2013 – koncert w słynnej Złotej Sali Musikverein w Wiedniu
2015 – 40-lecie współpracy Filharmonii Pomorskiej i chóru Berliner Cappella; koncert w Filharmonii Berlińskiej
2018 – w ramach obchodów 100 Lat Niepodległości Polski koncert w 77. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie
2019 – koncerty z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Poczdamie, Bydgoszczy i Toruniu wraz z zaprzyjaźnionym chórem Singakademie Frankfurt (Oder)
2020 – koncert pamięci Giji Kontschellego w Filharmonii Berlińskiej

Na skutek pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 (marzec 2020), który spowodował zamknięcie instytucji dla publiczności, orkiestra podjęła się nowych wyzwań artystycznych. Brała udział w licznych koncertowych produkcjach filmowych emitowanych na kanale You Tube FP.

Płyty nagrane przez OSFP

Symfonia h-moll „Polonia” Paderewskiego (Muza) pod dyrekcją Bohdana Wodiczki

Symfonie Isanga Yuna (Bild-Kunst, Bonn) pod dyrekcją Takao Ukigai

Łańcuch II Witolda Lutosławskiego (Thorofon) pod dyrekcją Takao Ukigayi z udziałem Krzysztofa Jakowicza (skrzypce); krążek został wyróżniony nagrodą krytyki francuskiej Diapason d’Or

Płyta z dziełami Karola Szymanowskiego w 125. rocznicę urodzin i 70-lecie jego śmierci (DUX), pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, z udziałem Chóru Opery Nova w Bydgoszczy, Anny M. Staśkiewicz (skrzypce), Bożeny Harasimowicz (sopran)

Symfonia h-moll „Polonia” Paderewskiego (DUX) pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka na 60-lecie Filharmonii Pomorskiej

Paweł Kapuła

Aldona Cisewska

koncertmistrz

Wojciech Kołaczyk

koncertmistrz

Marta Bilińska-Pilch

Beata Bondel

Agnieszka Jackowska

Jacek Kaczor

Agata Kopycińska-Karbowniczek

Dawid Kwiatkowski

Jarosław Pawłowski

Krystyna Prystasz-Przybył

Anita Tubaja-Sobków

Karolina Wróbel-Krysztoforska

Marcin Pawełczyk

kierownik grupy

Elżbieta Czekała

Jacek Dominiczak

Dariusz Groblewski

Ida Klas

Magdalena Koronka

Olga Kotelczuk

Dorota Kulessa

Michał Marcinkowski

Helena Piniuta-Szurka

Krzysztof Michalak

kierownik grupy

Zbigniew Szczęch

inspektor

Elżbieta Bartecka

Janusz Cabała

Renata Januszkiewicz

Mirosław Przybył

Jadwiga Stanek

Adam Wierzbiański

Maciej Kamrowski

koncertmistrz

Michał Litwa

bibliotekarz

Jan Białkowski

Małgorzata Kopycińska

Weronika Kujawa

Jolanta Pluta

Agnieszka Tysler

Cecylia Stanecka

Piotr Kurzawa

kierownik grupy

Joanna Krempeć-Kaczor

Łukasz Macioszek

Artur Moszakowski

Andrzej Nawrocki

Jan Nowicki

Daniel Rybicki

kierownik grupy

Beata Dzikowicz

Klaudia Grad

Mirosław Kulczyński

kierownik grupy

Barbara Buczek

Marek Swatowski

Przemysław Buczek

kierownik grupy

Borys Biniecki

Paweł Grodzicki

Janusz Witkowski

kierownik grupy

Andrzej Munz

Eugeniusz Posadzy

Jarosław Klekotko

kierownik grupy

Wojciech Bryliński

Szymon Kujaciński

Janusz Stanecki

Włodzimierz Szadowiak

Tomasz Gluska

kierownik grupy

Bogdan Gizela

Marcin Kortas

Łukasz Michalski

kierownik grupy

Paweł Kalicki

Cezary Zienkowski

Krzysztof Żebrowski

Sławomir Korpal

kierownik grupy

Wojciech Rybka

Grzegorz Sikorski

Yi Wang

Maria Kukier-Turkiewicz

Mariola Salaber

Bilety 24