Prezydent Miasta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz zaprasza na koncert z okazji 87. rocznicy odzyskania niepodległości

2007-01-19
filharmonia

19.01.07 (pt.)

Orkiestra Symfoniczna FP
Jacek Rogala
 dyrygent
Wiesława Ronowska fortepian

Magdalena Cynk – Kujawiak
Magdalena Cynk – Koseder kaszubski
Beethoven – IV Koncert fortepianowy G-dur
de Falla – Trzy tańce z baletu “Trójgraniasty kapelusz”

Ronowska

W styczniu roku 1920 do Bydgoszczy powróciła polskość. Po latach zaborów i pruskiej dominacji odradzać się zaczęła nad Brdą polska administracja, tradycja, polskie obyczaje i polska kultura. W dziedzinie kultury muzycznej Niemcy postawili nam bardzo wysoką poprzeczkę. To właśnie w czasach, gdy Bydgoszcz zwana była Brombergiem do miasta zjeżdżali najwybitniejsi wirtuozi, kompozytorzy, artyści będący ozdobą największych estrad XIX wiecznej Europy. Temu kulturowemu rozmachowi made in Germany mogliśmy stawić czoła dopiero w chwili, gdy powstała Filharmonia Pomorska. Dziś, obchodząc rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, nie sposób zapomnieć o niemieckim wkładzie w kulturę miasta, również tę materialną. A że lepiej łączyć niż dzielić dowodzi program rocznicowego koncertu, skonstruowany dość odważnie, ale i intrygująco. Odbiorca znajdzie w nim Koncert fortepianowy wielkiego Beethovena, niemieckiego przecież kompozytora, którego twórczość postrzegamy dziś nie w kategoriach narodowych, a znacznie szerszych – kultury europejskiej.

W części drugiej koncertu zabrzmią dwie kompozycje Magdaleny Cynk, torunianki, absolwentki bydgoskiej Akademii Muzycznej, szalenie zdolnej, młodej kompozytorki. Szokujące zestawienie? Można i tak to ocenić. Można jednak spróbować odszukać łączących program pozornych sprzeczności, bo przecież wszyscy jesteśmy spadkobiercami kultury, która swymi korzeniami sięga tradycji antycznego świata i chrześcijańskiej Europy. Klasyczny Beethoven i współczesna Torunianka w programie koncertu w bydgoskiej Filharmonii.

Bezpłatne bilety na koncert można odbierać w Ratuszu przy
ul. Jezuickiej 1 (pokój nr 6) od dnia 15.01.2007 r. od godz. 9.00