Wydarzenie

Koncert w ramach X Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga Van Beethovena Elżbiety Pendereckiej

2006-04-10
Filharmonia

10.04.06 (pon.)

Wykonawcy:

Korean Chamber Ensemble
Ju-Young Baek skrzypce
Christian Wetzel obój
Jae-Yoon Chung wiolonczela

Repertuar:

Mendelssohn-Bartholdy – X Sinfonia h-moll
Yun – Concerto na obój i wiolonczelę
Mozart – Koncert skrzypcowy D-dur KV 218
Britten – Wariacje na temat Franka Bridge`a

Kce

Korean Chamber Ensemble został założony w 1965 w Seulu przez wiolonczelistę Bong-Cho Jeona. Szybko stał się wiodącą grupą kameralną w Korei. Od czasu kiedy w 1979 nowym dyrektorem został Min Kim, zespół zyskał międzynarodową sławę, odbywając doskonale przyjmowane przez publiczność i krytykę tournée po całym świecie.

Zespół dał ponad 450 koncertów w Korei, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Chorwacji, Polsce, Danii, Japonii, Hong Kongu, Tajlandii, Malezji, Chinach i Singapurze. Został oficjalnie mianowany UNESCO Chamber Orchestra for Peace.

Korean Chamber Ensemble występował ze światowej sławy solistami, takimi jak: Nicolas Chumachenco, Liana Isakadza, Xiang-Dong Gong, Zakhar Bron, Frank Lloyd, Marisa Robles, Salvatore Accardo, Christian Edinger, Young-Uck Kim, Leon Spierer, Christoph Henkel, Rudolf Meister i Felix Ayo.

Ostatnio w prestiżowej wytwórni EMI orkiestra wydała dwupłytowy album Koncertów brandenburskich Bacha. Dyskografia zespołu to 12 płyt, obejmujących szeroki repertuar w wykonaniach, które wyznaczyły nowe standardy na polu muzyki klasycznej w Korei. W sezonie 2004–2005 Korean Chamber Ensemble występował na Heidelberg Chamber Orchestra Festival w Niemczech, Naantali International Music Festival w Finlandii, Rheingau Music Festival w Niemczech, zyskując otrzymując entuzjastyczne przyjęcie zarówno publiczności, jak i krytyki muzycznej.

Orkiestra zaprezentuje m.in. utwór Isanga Yuna, który zajmuje szczególne miejsce w działalności bydgoskiej Filharmonii, a mianowicie Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją T. Ukigaya nagrała na CD komplet 5 symfonii tego wybitnego, nieżyjącego już koreańskiego kompozytora.

Na spotkaniu w Warszawie, w dniu 6 stycznia 2006 Eleonora Harendarska, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Pomorskiej oraz Elżbieta Penderecka, dyrek-tor generalny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena uzgodniły formę współpracy pomiędzy Filharmonią Pomorską a Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena, organizatora Wielkanocnego Festiwalu. W rezultacie tych uzgodnień, w uznaniu dla renomy i znaczenia bydgoskiej Filharmonii, nasza Instytucja stanie się kolejnym, nowym miejscem tegorocznych prezentacji festiwalowych. 10. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena pod hasłem Beethoven: Dziedzictwo i rezonans odbędzie się w dniach 1–15 kwietnia 2006. Festiwal przyniesie ponad 30 koncertów wykonywanych przez prawie 2000 artystów w najlepszych salach Warszawy, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy. 15 wieczorów symfonicznych, prawie 20 koncertów kameralnych i recitali z najsłynniejszymi światowymi chórami i orkiestrami, legendarnymi dyrygentami i uznanymi solistami stanowić będzie wycieczkę do muzyki zarówno barokowej, jak i tej najnowszej.

Koncerty bydgoskie w ramach Festiwalu odbędą się 10 i 13 kwietnia, czyli tradycyjnie w czasie Wielkiego Tygodnia, w okresie, który sprzyja rozmyślaniom, religijnemu skupieniu, obcowaniu z muzyką. Następne, wspólne przedsięwzięcia artystyczne planowane są w sezonie 2006/2007.

Bilety 24