53. BFM – Hommage À Henryk Mikołaj Górecki
30.09.15 (śr.)
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Jakub Chrenowicz dyrygent
Patrycja Piekutowska skrzypce
Tomasz Strahl wiolonczela
Repertuar:
M. Górecki – Elegia na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową (2014)
M. Górecki – Concerto – Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową (2000)
M. Górecki – Divertimento na smyczki
Tansman – Tryptyk na orkiestrę smyczkową
Uwaga, wiadomość z ostatniej chwili!
Mikołaj Górecki, kompozytor, syn Henryka Mikołaja Góreckiego, potwierdził zaproszenie pani dyrektor Eleonory Harendarskiej i będzie honorowym gościem wieczornego koncertu!
Bilety:
Bilety do nabycia: w kasie biletowej FP, w kasie biletowej Dworu Artusa w Toruniu, na www.ebilet.pl oraz godzinę przed koncertem w Ratuszu Staromiejskim.
Dla melomanów z Bydgoszczy Filharmonia organizuje przejazd autokarem do Torunia, wyjazd o godz. 17 z parkingu przy Filharmonii.
W toruńskiej prezentacji w ramach 53. BFM wraz z bydgoskimi kameralistami zagra Patrycja Piekutowska. Jest jedną z najwybitniejszych polskich skrzypaczek oraz uznaną osobowością artystyczną. Jest artystką poszukującą, chętną nowej twórczości i nowym wyznaniom, jakie niesie wykonawstwo muzyki współczesnej. Toruńskiej publiczności zaprezentuje Concerto Notturno, utwór skomponowany przez Mikołaja Góreckiego – syna i ucznia Henryka Mikołaja Góreckiego, który mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych. Bardzo osobista i gorąca rekomendacja Patrycji Piekutowskiej najlepiej odda charakter dzieła M. Góreckiego i zachęci melomanów do jego wysłuchania: Od chwili, kiedy miałam wielką przyjemność wykonać pierwszy raz Concerto Notturno Mikołaja Góreckiego, odkryłam nową jakość połączenia solisty skrzypka z orkiestrą smyczkową. Wszystkim takie zestawienie kojarzy się natychmiast z Czterema Porami Roku Vivaldiego czy też koncertami Bacha. Tutaj jednak powstaje zupełnie nowa jakość. Obsada barokowa przy muzyce napisanej w XXI wieku. Niezwykłe w tym koncercie jest podejście do emocji. Stanowią one bowiem główny sens interpretacji i prowadzenia dialogu z orkiestrą. Jest to po prostu bardzo piękna, trafiająca do każdego, muzyka. Nie boli niezrozumiałymi współbrzmieniami, nie zadziwia negatywnie, nie odrzuca. Jest za to niezwykle liryczna, pełna głębokich emocji i wpadających w ucho melodii. Mnie samej, gdy gram ten koncert, przechodzą dreszcze, tak więc zawsze wierzę, że to samo przytrafi się słuchającym. Tomasz Strahl jest najmłodszym profesorem sztuk muzycznych w Polsce. Prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Artysta jest laureatem konkursów polskich i międzynarodowych. Jest laureatem nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2003. Wraz z kameralistami wykona Elegię na wiolonczelę i orkiestrę smyczkowąnapisaną przez Mikołaja Góreckiegow 2014, dedykowaną samemu Strahlowi. Jest to utwór jednoczęściowy, składający się z tematu i siedmiu wariacji (ostatnia o charakterze kody). Na podium dyrygenckim stanie Jakub Chrenowicz, który postrzegany jest jako jeden z najzdolniejszych i najciekawszych dyrygentów młodej generacji. Ponadto Capella wykonaM. Góreckiego Divertimento na smyczki (2009) oraz Tryptyk na orkiestrę smyczkowąTansmana, którego dorobek jest w Polsce nadal mało znany.