Wydarzenie

Pamięci Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego

25.09.21 (sob.) godz. 18.00

Miejsce:

Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej, Rywałd

Wykonawcy:

Zespół wokalny Bornus Consort w składzie:
Marcin Bornus-Szczyciński kierownictwo artystyczne
Robert Pożarski
Robert Lawaty
Paweł Szczyciński
Mirosław Borczyński
Stanisław Szczyciński
Cezary Nelkowski prowadzenie

Repertuar:

Śpiewy z rękopisów franciszkańskich

Koncert odbędzie się w murach Sanktuarium Maryjnego w Rywałdzie. Najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z 1319. Klasztor zbudowany został w połowie XVIII w. Szczególną cześć dla cudownej figury Matki Bożej w Rywałdzie okazują polscy Romowie. Kustosze Sanktuarium rywałdzkiego – Bracia Mniejsi Kapucyni, duchowi synowie św. Franciszka z Asyżu – sprawują swą posługę wobec pielgrzymów w duchu franciszkańskim.

W nocy z 25 na 26 września 1953 aresztowano i na trzy lata uwięziono ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym miejscem jego odosobnienia (od 26 września do 12 października) stał się klasztor w Rywałdzie. Data koncertu Pamięci Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, organizowanego przez Filharmonię Pomorską nie jest więc przypadkowa.

Śpiewy z rękopisów franciszkańskich zaprezentuje zespół Bornus Consort, który powstał w 1981 w odpowiedzi na zamówienie redakcji muzyki dawnej Polskiego Radia. Śpiewacy jako pierwsi w Polsce podjęli próbę historycznej rekonstrukcji brzmienia dawnego zespołu wokalnego. W swojej pracy korzystali z dostępnej w Europie wiedzy historycznej, wzbogaconej o własne badania nad traktatami, muzycznymi zapisami rękopiśmiennymi i starodrukami. Pionierskie wykonania polskiej muzyki przełomu XVI i XVII wieku weszły dziś do kanonu polskiej fonografii. Dziś zespół zajmuje się głównie monodią liturgiczną XIII stulecia.

Bornus Consort był nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk 1996 (wraz z Linnamuusikud z Tallina) w kategorii Płyta Roku Muzyka Dawna za płytę Mielczewski (Dux/Multi Culti).

Fotorelacje z koncertu:

Bilety 24