Wydarzenie

60. BFM | Gavrilov gra Bacha

FestiwalFilharmonia

05.10.22 (śr.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Andrei Gavrilov fortepian
Tomasz Tomaszewski skrzypce, kierownictwo artystyczne
Waldemar Kośmieja skrzypce
Joanna Radzińska skrzypce
Cezary Nelkowski prowadzenie

Repertuar:

Johann Sebastian Bach:
Koncert C-dur na troje skrzypiec BWV 1064
Koncert f-moll na fortepian i orkiestrę smyczkową BWV 1056
Koncert d-moll na fortepian i orkiestrę smyczkową BWV 1052
III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068

Salę Filharmonii Pomorskiej wypełni muzyka kameralna mistrza baroku – Johanna Sebastiana Bacha. Usłyszymy dwa koncerty na fortepian i orkiestrę smyczkową: f-moll i d-moll, w których w roli solisty zaprezentuje się Andrei Gavrilov oraz Koncert C-dur na troje skrzypiec, w którym solo zagrają: Tomasz Tomaszewski, Waldemar Kośmieja, Joanna Radzińska.

III Suita D-dur J. S. Bacha napisana została na nieduży lecz barwny brzmieniowo zespół obojów, 3 trąbek, kotłów, instrumentów smyczkowych i klawesynu. Składa się z 6 części: Uwertury, Arii, 2 Gawotów, Bourrée i Gigue. Choć każda część jest prawdziwym arcydziełem muzycznym, to jednak szczególnym pięknem wyróżnia się głęboko uczuciowa, refleksyjna Aria. Spopularyzowana została w znanej transkrypcji niemieckiego skrzypka A. Wilhelmjego pod nazwą Aria na strunie G, gdyż główny temat tego utworu wykonywany jest na tej właśnie, najniższej strunie skrzypiec.

Andrei Gavrilov to legenda światowej pianistyki. Od początku swojej kariery był ofiarą reżimu rosyjskiego, któremu się przeciwstawiał. Niestety słono za to zapłacił.

W 1979 roku Gavrilova dostrzegł wybitny dyrygent Filharmoników Berlińskich – Herbert von Karajan, który zaproponował pianiście nagranie wszystkich koncertów Rachmaninowa. W grudniu ‘79  zaplanowano próby z orkiestrą w Berlinie. Kiedy muzycy zasiedli do swoich pulpitów, a dyrygent stanął na podium okazało się, że Gavrilova nie ma. Nie dojechał do Berlina, gdyż ówczesny szef KGB Jurij Andropow za zgodą Leonida Breżniewa skonfiskował artyście paszport i bilet lotniczy. Odcięto mu linię telefoniczną w domu, a także umieszczono w areszcie domowym. Artysta wspomina, że milicja pokazała mu dokument, w którym pojawił się zapis: „śmiertelny wypadek nie będzie niemile widziany”.

Dopiero po 5 latach od tych wydarzeń Michaił Gorbaczow dał pianiście paszport, a także zezwolił na wyjazd za granicę.

Andrei Gavrilov w 1989 roku przyjął obywatelstwo niemieckie, obecnie jest obywatelem szwajcarskim, na stałe mieszka w Szwajcarii. Artysta gra wiele koncertów na całym świecie, jest cenionym wirtuozem. Bardzo zdecydowanie sprzeciwia się imperialnej polityce Rosji. Z poglądami muzyka można zapoznać się na jego blogu – https://andreigavrilov.blog

Honorowy Patronat nad 60. BFM objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Bilety 24