62. BFM | Violoncello Vibrez

Astor Piazzolla – Four Seasons for Cello Octet
Astor Piazzolla – Fuga y Misterio for 12 Celli
Julius Klengel – Hymnus für 12 Celli, op. 57

Zespół zrodził się z idei połączenia pokoleń muzyków zafascynowanych brzmieniem wiolonczeli. Unikalna na skalę światową słynna „dzielnica muzyczna” w Bydgoszczy zdaje się być idealnym środowiskiem dla tego projektu. Violonczelo Vibrez ukazuje wyjątkowe możliwości instrumentu – poruszającą śpiewność, niebywałą energię oraz imponującą wirtuozerię.

Koncert Violoncello Vibrez to przekrój stylów i epok muzycznych, zaprezentowanych w różnorodnych składach – od czterech solistów po rzadko spotykany skład dwunastu wiolonczel, który gwarantuje unikatowe, wręcz symfoniczne brzmienie. Głównym punktem programu jest genialna kompozycja Four Seasons of Buenos Aires Piazzolli, w porywającej aranżacji na osiem wiolonczel.

Pomysłodawczynią koncertu jest Cecylia Stanecka, solistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz adiunkt Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w której prowadzi swoją klasę wiolonczeli. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Leopold Mozart Zentrum przy Universität Augsburg oraz Hochschule der Künste Bern. Gościła na wielu europejskich estradach zarówno jako wiolonczelistka, jak i gambistka. Spośród nich wymienić można m.in.: Zürcher Hochschule der Künste, Hochschule der Künste Bern, University of Music Franz Liszt w Weimarze, Salę Kolumnową Związków w Moskwie, Filharmonię Narodową, Teatr Wielki – Operę Narodową, Teatr Nowy w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wykonuje repertuar klasyczny od wczesnego renesansu po muzykę najnowszą.Do swojego projektu zaprosiła wiolonczelistów Filharmonii Pomorskiej, studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy.

Orzeł z koroną na głowie, z godła Rzeczypospolitej Polskiej i nazwa, wersja kolorowa
Herb, czerwony orzeł oraz czarny gryf i nazwa

Sponsor strategiczny sezonu

Logo Polmass, czarny napis z zielonym łukiem po prawej stronie