62. BFM | Śladami MAEO… Greek Byzantine Choir

dyrygent
Urszula Guźlecka prowadzenie

Śpiewy bizantyjskie

Grecki Chór Bizantyjski założony został w 1977 roku przez Lykourgosa Angelopoulosa (1941–2014), archonta protopsalta z Najświętszej Archidiecezji Konstantynopola i jego współpracowników. Celem działalności chóru jest studiowanie i prezentowanie muzyki bizantyjskiej w jej dzisiejszej postaci poprzez tradycję pisaną i ustną.

Do artystycznych kamieni milowych zalicza czuwanie w świętym klasztorze na Górze Synaj (1983), Boską Liturgię Bożego Narodzenia w Betlejem (2000), historyczne Boskie Liturgie celebrowane przez ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I, w antycznej bazylice Świętego Apolinarego in Classe w Rawennie (2002) i w katedrze Świętej Zofii w Kijowie (2009), koncerty w ramach Międzynarodowych Konferencji Studiów Bizantyjskich (1981–2001), w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku w ramach wystawy Chwała Bizancjum (1997 i 2008) oraz wydarzeń Grecja w Wielkiej Brytanii z koncertem w Queen Elizabeth Hall w Londynie (1998). Chór często występował na Festiwalu w Atenach i Epidaurosie, w Megaron Athens Concert Hall, a także podczas Festiwali i Kongresów MAEO Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Nagrywał w największych studiach radiowych i telewizyjnych w Europie. Bogata dyskografia obejmuje: Ioannis Koukouzelis – Selection of Works, Antologie Petrosa Manuela Ephesiosa oraz Znaczenie metod badawczych i nauczania Simonasa Karasa Lykourgosa Angelopoulosa.

Grecki Chór Bizantyjski śpiewa w każdą niedzielę w świętym kościele Agios Georgios Papagos, a nabożeństwa są transmitowane na żywo za pośrednictwem internetowego kanału telewizyjnego www.pemtousia.tv Instytutu Świętego Maksyma Greka.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy.

Orzeł z koroną na głowie, z godła Rzeczypospolitej Polskiej i nazwa, wersja kolorowa
Herb, czerwony orzeł oraz czarny gryf i nazwa

Sponsor strategiczny sezonu

Logo Polmass, czarny napis z zielonym łukiem po prawej stronie