Zakończenie 52. BFM – Musica Antiqua Europae Orientalis

festiwal

03.10.14 (pt.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Chór Kameralny „Akolada” Bydgoskiej Szkoły Wyższej
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Iwona Socha sopran
Jerzy Mechliński baryton
Izabela Szyma-Wysocka przygotowanie Chóru UMK
Janusz Stanecki, Magdalena Filipska przygotowanie Chóru AM
Renata Szerafin-Wójtowicz przygotowanie Chóru Akolada

Kilar – Bogurodzica, Angelus, Exodus, Siwa mgła

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Koncert pamięci Wojciecha Kilara

Kiedy odchodzi Wybitny Twórca Muzyki trudno jest się z tym pogodzić i nie sposób wyrazić ogromu żalu, że już nie usłyszymy Jego nowych utworów, że raz na zawsze zakończony został bardzo istotny, gęsto zapisany rozdział w księdze światowej muzyki. Mistrz Kilar zapadnie w naszej pamięci jako jedna z najbardziej wyrazistych, charyzmatycznych i wybitnych Osobowości sztuki kompozytorskiej przełomu wieków XX i XXI.

Tymi słowami pełnymi smutku Filharmonia żegnała wielkiego człowieka i wybitnego artystę – maestro Wojciecha Kilara (1932-2013).

Mistrz był wyjątkową Postacią dla Bydgoszczy i Filharmonii, w której Jego Muzyka tak często rozbrzmiała, ciesząc tym wielbicieli Jego geniuszu. Bowiem nuty Kilara, każde, bez wyjątku, czy to utworów klasycznych czy muzyki filmowej, przyciągają publiczność jak magnes do sal koncertowych pod każdą szerokością geograficzną. I na tym niewątpliwie polegają tajemnica i fenomen dzieła Kompozytora, który niezwykle cenił sobie wdzięcznego słuchacza, jako spirytus movens Swej woli twórczej, co potwierdził w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” w 2000, mówiąc: „Natchnieniem jest dla mnie to, że ktoś chce mojej muzyki”.

Monograficzny koncert, jako wyraz największego hołdu i pamięci zawierający wyłącznie kompozycje Wojciecha Kilara, godnie i z rozmachem zamknie tegoroczny Festiwal. W koncercie finałowym weźmie udział imponujący skład wykonawców, czyli obok orkiestry symfonicznej, stale współpracujące z FP chóry akademickie z Bydgoszczy i Torunia oraz zasłużeni, wybitni śpiewacy. Sopranowe partie wykona Iwona Socha, już jako wybijająca się studentka katowickiej Akademii Muzycznej rozpoczęła regularną współpracę z Filharmonią Śląską, wkrótce zaprezentowała się na estradach innych filharmonii, w tym wielokrotnie w bydgoskiej, finalistka i zwyciężczyni krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych, w tym laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka Operowa 2013”, współpracuje z wiodącymi ośrodkami operowymi i operetkowymi w kraju. W utworze „Siwa mgła” usłyszymy barytona Jerzego Mechlińskiego, solistę Teatru Wielkiego w Poznaniu, który ma na swym koncie liczne występy w kraju i za granicą, nagrania telewizyjne oraz radiowe, pierwszoplanowe, operowe partie barytonowe, szereg wspaniałych kreacji i szeroki repertuar także oratoryjno-kantatowy oraz pieśni. Należy wspomnieć, że owocem wieloletnich kontaktów Wojciecha Kilara z naszą Instytucją jest właśnie kompozycja „Siwa mgła” na baryton i orkiestrę napisana dla Filharmonii Pomorskiej specjalnie z okazji XVII Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w 1979. Całość poprowadzi Tadeusz Wojciechowski od 12 lat szef dyrygent bydgoskich symfoników, a od 2012 dyrektor naczelny Orkiestry Sinfonia Iuventus.