Mistrz i Małgorzata – magiczne manuskrypty
2012-08-2424.08.12 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Gary Guthman kompozytor, dyrygent, trąbka
Małgorzata Zalewska harfa
Paweł Pańta gitara basowa
Krzysztof Szmańda perkusja
Repertuar:
Piazzola/Guthman – Libertango
Guthman – Craters Edge
Guthman – Red Sky Nights
Guthman – It’s Time!
Guthman – Crescent Moon
Guthman – Loves Rose
Guthman – „Master & Margarita” suita na harfę i orkiestrę
Guthman – Woland’s Ball
Bilety:
Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP
Gary Guthman wystąpi gościnnie na naszej estradzie w potrójnej aż roli – dyrygenta, solisty i autora muzyki. Koncert rozpocznie jeden z największych przebojów Piazzolli Libertango w jego aranżacji, a następnie jego kompozycje, kończąc na 5-częściowej suicie, która nadała tytuł temu letniemu koncertowi, którym przywitamy bydgoską publiczność po przerwie urlopowej.
Mistrz i Małgorzata powieść rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa (1891–1940) została wydana w wersji ocenzurowanej w latach 1966–1967, a w wersji prawie pełnej w 1973 (w Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1969). Opowiada o wizycie szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Przez wielu krytyków uważana za jedną z najlepszych powieści XX wieku, jak i najlepszą satyrę na warunki życia w ZSRR. Akcja rozgrywa się w Moskwie za czasów Stalina. Losy Mistrza, utalentowanego autora manuskryptu o biblijnym Poncjuszu Piłacie, oraz jego muzy – Małgorzaty, ukazane są równolegle z biblijną historią Jeszuy i Piłata w Jerozolimie. Dodatkowo rzeczywistość ulega zniekształceniu za sprawą Szatana Wolanda i jego pomocników, którzy manipulują zdarzeniami wykorzystując ludzkie słabości i grzechy. Ta wybitna i oryginalna powieść szybko weszła do kanonu obowiązkowej wręcz lektury, ciesząc się ogromnym powodzeniem kolejnych pokoleń czytelników. Doczekała się wielu adaptacji filmowych, teatralnych, ale również zainspirowała twórców muzyki, przykładem jest „Master & Margarita” suita na harfę i orkiestrę Guthmana.
Międzynarodowej sławy amerykański artysta – trębacz, piosenkarz, kompozytor, który prócz klasyki obraca się w sferze swingu, jazzu, popu i rocka, a także muzyki latynoamerykańskiej, swą karierę rozpoczął w Kanadzie. Jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się tam najbardziej znanym trębaczem. Występował jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie i USA, zaś w świecie rozrywki współpracował z takimi gwiazdami jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Paul Anka, Jonny Matis i Bee Gees. Artysta przez wiele lat uprawiał działalność pedagogiczną, prowadził także wiele kursów mistrzowskich oraz był liderem licznych zespołów jazzowych. Dał wiele wykładów improwizacji jazzowej na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Został uznany przez krytyków amerykańskich za jednego z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów. Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem trzech projektów: A Tribute to Harry James, The Trumpet Greats i Swing, Swing, Swing, z którymi podróżuje po całym świecie. W 2008 przeprowadził się do Warszawy, a w 2011 otrzymał polskie obywatelstwo. W koncercie wezmą udział także: uznana polska harfistka Małgorzata Zalewska, dla której notabene suita Master & Margarita została specjalnie skomponowana, jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna, celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia), czuje się równie swobodnie w wykonaniach wczesnego baroku, impresjonizmu czy jazzu i popu; Krzysztof Szmańda, wzięty perkusista, który na co dzień pracuje w orkiestrze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, współpracuje też orkiestrami Filharmonii Narodowej oraz Sinfonią Varsovia, jednocześnie realizując się artystycznie w jazzowo-bluesowych klimatach i Paweł Pańta, znakomity kontrabasista, basista elektryczny, od wielu lat stały członek zespołów jazzmana Włodka Pawlika. Jego zainteresowania wykraczają daleko poza idiom jazzowy – był członkiem m.in. Gustav Mahler Jugenorchester, I Solisti di Varsovia oraz Philharmonie der Nationen.
(opr. na podstawie wielu źródeł internetowych)