W 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina
2010-02-2323.02.10 (wt.)
Wykonawcy:
Międzynarodowa Orkiestra XVIII Wieku Fransa Brüggena
Nelson Goerner fortepian
laureat pierwszych nagród Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta w Buenos Aires (1986) i Konkursu Pianistycznego w Genewie (1990)
Dang Thai Son, fortepian
laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (1980) koncerty zostaną wykonane na fortepianie Erard z 1849 z kolekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina
Repertuar:
Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Mozart – Symfonia g-moll nr 40 KV 550
Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21
NADZWYCZAJNY KONCERT SYMFONICZNY CHOPIN NA ORYGINALNYCH INSTRUMENTACH Z EPOKI
Koncert pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji
Ambasadora Królestwa Niderlandów w Polsce
Paula Marcela Kurpershoeka
www.chopin2010.pl
Sprzedaż Internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl
Jeden z najbardziej znanych na świecie flecistów (flet podłużny), Frans Brüggen dzisiaj zaliczany jest do grona czołowych ekspertów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki XVIII wieku. Urodził się w Amsterdamie i studiował muzykologię na tamtejszym uniwersytecie. W wieku dwudziestu jeden lat został mianowany profesorem Konserwatorium Królewskiego w Hadze, później objął stanowisko Erasmus Professor Harvard University i Regents Professor Uniwersytetu w Berkeley. W 1981 założył Orkiestrę XVIII Wieku, którą tworzy sześćdziesięciu muzyków z dziewiętnastu państw. Trzy lub cztery razy w roku orkiestra odbywa tournée. Członkowie zespołu, którzy są specjalistami w dziedzinie muzyki osiemnastego i początku dziewiętnastego wieku, grają na instrumentach z epoki lub ich współczesnych kopiach. Głównym celem artystycznym orkiestry stało się wykonywanie i nagrywanie klasycznych dzieł Haydna, Mozarta i Beethovena oraz innych kompozytorów osiemnastego i dziewiętnastego wieku zgodnie z tradycją muzyczną epoki. Frans Brüggen wyszukał i zaprezentował wraz z Orkiestrą światowej publiczności wiele cennych dzieł, dlatego mówi się o nim, iż jest „muzykiem, który nie jest archeologiem, ale wielkim artystą”. Orkiestra uzyskała najwyższą renomę wśród zespołów grających na instrumentach historycznych.
Solistami koncertu będą znakomici pianiści.
Nelson Goerner – urodzony w San Pedro (1969), absolwent Konserwatorium w Buenos Aires. Na jego niepospolity talent zwróciła uwagę Martha Argerich, dzięki której otrzymał stypendium CIMAE oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie. Jest laureatem pierwszych nagród Konkursu Pianistycznegoim. F. Liszta w Buenos Aires (1986) i Konkursu Pianistycznego w Genewie (1990). Do jego szczególnych osiągnięć należą wielkie kreacje Chopina i Liszta. Jego płyta z muzyką Chopina stała się sensacją na rynku fonograficznym (EMI). W Polsce ukazał się jego kompakt wydany przez CD Accord z Koncertem e-moll oraz Fantazją na tematy polskie Chopina z Orkiestrą Filharmonii narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda. Artysta współpracuje z wieloma uznanymi orkiestrami, jest równocześnie znakomitym kameralistą.
Dang Thai Son, pochodzący z Wietnamu obecnie mieszkający w Kanadzie, absolwent Konserwatorium w Moskwie. Zdobywca I nagrody oraz laureat nagród specjalnych: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 1980. Prowadzi działalność koncertową na całym świecie, jest cenionym pedagogiem (Kunitachi Music College w Tokio). Zasiadał w jury XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (2005).
Usłyszymy dwa najbardziej ukochane przez melomanów utwory fortepianowe Chopina – Koncerty e-moll i f-moll oraz mistrzowską, najczęściej wykonywaną, wielką Symfonię g-moll KW 550 Mozarta.
Z satysfakcją polecamy ten nadzwyczajny koncert, gdyż zapowiada on wydarzenie artystyczne wyjątkowej rangi.