Rok Fryderyka Chopina w Filharmonii Pomorskiej
2009-10-0909.10.09 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Tatiana Szebanowa fortepian
laureatka I nagród Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych:
w Pradze (1969), Genewie (1976) i Brukseli (1990) oraz II nagrody i nagrody specjalnej Towarzystwa im. F. Chopina X Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina (Warszawa 1980)
Repertuar:
Chopin – Koncert fortepianowy f-moll
Czajkowski – IV Symfonia f-moll
Filharmonia bydgoska z racji obchodów Roku Chopina zaplanowała na swojej estradzie i scenie Teatru Letniego w Ciechocinku szereg koncertów. Już w październiku, z początkiem nowego sezonu artystycznego, na estradzie Filharmonii zabrzmią Chopinowskie nuty w interpretacji mistrzów klawiatury, laureatów m.in. konkursów chopinowskich. CHOPIN 2010
Tatiana Szebanowa prowadzi ożywioną działalność koncertową – występowała w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Republice Południowej Afryki i na Filipinach. Jej repertuar obejmuje ok. 100 programów recitali i koncertów z orkiestrą, m.in. komplet 48 preludiów i fug z Das Wohltemperierte Klavier oraz partit i chorałów J. S. Bacha, wszystkie sonaty fortepianowe Mozarta, 24 preludia Rachmaninowa, Pieśni bez słów Mendelssohna oraz większość utworów Schumanna i Debussy’ego. Była pierwszą wykonawczynią wielu kompozycji, w tym utworów jej dedykowanych m.in. przez Jewgienija Gołubiewa, Jurija Aleksandrowa i Borysa Blocha. Gra także w duetach fortepianowych z mężem Jarosławem Drzewieckim oraz synem Stanisławem. Dorobek fonograficzny Tatiany Szebanowej liczy ponad 50 CD, SACD, LP i DVD, wydanych przez takie firmy, jak RCA Victor, CBS-Sony, EMI, Pony-Canyon, GHP-Japan, Melodia, Panton, DUX, Muza, Tonpress, Polskie Radio i NIFC. Z okazji rocznicy 200-lecia urodzin Chopina nagrała dla firmy DUX i Polskiego Radia dziesięciopłytowy album z wszystkimi dziełami solowymi w kolejności opusowej. To pierwszy taki projekt w historii fonografii. Artystka zajmuje się jednocześnie pracą pedagogiczną. Była asystentką w klasie fortepianu Wiktora Mierżanowa w Konserwatorium Moskiewskim, od 1988 wykłada w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 1991 otrzymała tytuł profesora. Jej wychowankami są stypendyści ministra kultury i sztuki oraz laureaci nagród w konkursach pianistycznych w kraju oraz za granicą, ponadto wykłada corocznie na Mistrzowskich Kursach Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, prowadziła kursy pianistyczne i klasy mistrzowskie, m.in. w Japonii, Niemczech, Holandii. Jest autorką wielu wykładów i artykułów wydanych w Rosji, na Ukrainie i w Japonii, poświęconych muzyce Chopina, 12 etiudom Debussy’ego oraz tajnikom twórczości Skriabina i Rachmaninowa. Pianistka została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem “za zasługi dla miasta i województwa wrocławskiego”, środowisko bydgoskie uhonorowało ją nagrodą “za dorobek wirtuozowski i pedagogiczny”, a indywidualne nagrody przyznali jej m.in. : Prezydent Miasta Bydgoszczy i rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.