Młodzi mistrzowie
2009-01-3030.01.09 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Eugene Tzigane dyrygent
laureat I nagrody oraz nagrody specjalnej Filharmonii Pomorskiej VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (2007)
Paweł Zalejski skrzypce
zwycięzca 57. Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium (2008)
Repertuar:
Beethoven – Uwertura „Egmont”
Wieniawski – Fantazja na motywach z opery „Faust” Gounoda op. 20
Berlioz – Symfonia fantastyczna
Zawsze otwarta na nowe, zjawiskowe postaci ze świata muzyki Filharmonia bydgoska oferuje z początkiem Nowego Roku koncert wyjątkowej urody, z wieloma nieodpartymi atutami, na którym królować będą: młodość, radość tworzenia, talenty nieprzeciętne i wybitne oraz odwieczne piękno wielkich dzieł symfonicznych.
Bydgoszczanin, 29-letni wiolinista Paweł Zalejski to kolejny powód do niewątpliwej dumy naszego środowiska muzycznego: absolwent bydgoskiej szkoły muzycznej (klasa Henryka Bałabana), student Krzysztofa Jakowicza i Julii Jakimowicz-Jakowicz (dyplom z wyróżnieniem Akademii w Warszawie), obecnie student na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Hochschule für Musik w Detmold w Niemczech. Młody mistrz skrzypiec wiele koncertuje w kraju i poza jego granicami (np. USA) zarówno jako solista, jak i prymariusz kwartetu smyczkowego Apollon Musagete Quartett, „po drodze” zdobywając kolejne laury prestiżowych konkursów skrzypcowych; m.in. w 2000 w Konkursie im. J. Brahmsa w Portschach (Austria), 2004 – im. T. Wrońskiego w Warszawie, ponadto laureat Cyklu im. B. Hubermanna Instytutu Austriackiego w Warszawie (2002, 2003), Konkursu Skrzypcowego Stefanie-Hohl w Wiedniu (2006), prócz tego ma na koncie liczne nagrody konkursów kameralnych, krajowych i zagranicznych w najróżniejszych formacjach, etc., etc. Jednakże do największych tryumfów konkursowych Pawła na arenie międzynarodowej uważa się I nagrodę i szereg nagród specjalnych, jakie zdobył ostatnio (2008) jako prymariusz Apollon Musagete Quartett w największym i najbardziej liczącym się w świecie Konkursie ARD w Monachium, w którego 57-letniej historii nagrodę tę przyznano tylko 5 razy i po raz pierwszy zdobył ją właśnie kwartet z Polski!
W rodzinnym mieście, przed swoją publicznością, Paweł Zalejski zagra utwór Wieniawskiego, Fantazję na temat opery Faust Gounoda, dzieło o charakterze popisowym i lirycznym, tak popularne w XIX w., ale wykonywane chętnie i często do dzisiaj przez najsłynniejszych solistów.
Symfoników poprowadzi, rok młodszy od Pawła, Eugene Tzigane, który zwyciężył bezapelacyjnie w VIII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2007). Otrzymał Złotą Batutę, 10 tys. euro i nagrodę specjalną Filharmonii bydgoskiej.
Na 8. edycję Konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników, bo ponad 200 z całego świata! Do finałowej morderczej rywalizacji przystąpiło 35. W określeniu „morderczy” nie ma żadnej przesady. Kandydaci do zdobycia Złotej Batuty – głównej nagrody konkursu – muszą bowiem zmierzyć się z ogromem bardzo trudnego repertuaru. Reprezentujący Stany Zjednoczone Eugene Tzigane urodził się w Japonii, gdzie dorastał. Następnie w USA ukończył szkołę średnią i studia dyrygenckie w Nowym Jorku. Obecnie jest związany z Akademią Królewską w Sztokholmie. Jego matka jest Japonką, ojciec jest pochodzenia irlandzko-szkocko-węgiersko-francuskiego. Tzigane znaczy po prostu Cygan i obecnie służy Eugene’owi jako nazwisko. W młodości chciał zostać jazzmanem. Grał na saksofonie, klarnecie i wielu innych instrumentach. Pod wpływem występu Carlosa Kleibera, charyzmatycznego dyrygenta pochodzenia niemieckiego, cenionego za niezwykłe, charakterystyczne interpretacje, powziął decyzję, aby poświęcić się sztuce dyrygenckiej. W listopadzie 2007 w Konkursie katowickim zaczęła się jego “polska” przygoda z muzyką pod jego batutą.
(…) Rozpoczął go od wbiegnięcia na scenę, czym od razu zaskarbił sobie całą publiczność. Każdy jego występ był ogromnym wydarzeniem i… frajdą. (…) Zwrócił na siebie uwagę swoim temperamentem, ruchami … dużo żartował. Świetnie pracował z orkiestrą. Był bardzo efektywny… także efektowny. Próba znakomita. Owacja publiczności. II etap był prawdziwą ucztą muzyczną i pokazem ogromnych umiejętności tego niezwykłego, amerykańskiego dyrygenta. Wylosował Koncert skrzypcowy d-moll Sibeliusa oraz Symfonię Fantastyczną Berlioza. (…) Nadszedł czas na Symfonię Fantastyczną … szczęśliwą dla dyrygenta, ponieważ znał ją bardzo dobrze. Od razu poprosił o finał. Niezwykle widowiskową V część – Sabat Czarownic. Było po prostu – fantastycznie! Owacja publiczności była tak wielka, że jury musiało interweniować. (…) publiczność, która cały dzień czekała na występ tego artysty, chłonęła każdy jego ruch, zachwycała się każdym gestem… Wszyscy byli pewni kto wygra, i tak też się stało. (…)
I jednego możemy być pewni – to będzie inna niż poprzednie Fantastyczna i wyjątkowa Fantazja, a koncert Młodzi Mistrzowie przejdzie do historii jako wydarzenie.
Ceny biletów: od 15zł do 28zł