Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Chór Astrolabium
Uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy
Kinga Litowska dyrygent
Repertuar:
Maciej Małecki – Cicha Noc koncert kolęd na chór i orkiestrę smyczkową
“W 2006 roku z inspiracji Jana Łukaszewskiego, dyrektora Polskiego Chóru Kameralnego, dokonałem twórczego opracowania kolęd i rzecz nazwałem Cicha Noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową (pierwotnie była to mała obsada smyczków). Zadanie było niełatwe, istnieją bowiem dziesiątki różnych opracowań i trudno coś oryginalnego dodać od siebie, by nie zatracić ducha pięknych polskich śpiewów bożonarodzeniowych.
Cicha noc nie jest wprawdzie polską kolędą, ale na tyle wrosła w naszą tradycję, że bez obaw można było zamieścić ją w programie, a także posłużyć się jej tytułem i nadać go całemu koncertowi. Ów tytuł to również pomysł Jana Łukaszewskiego. Aby zróżnicować i wzbogacić dzieło dodałem swoją pastorałkę ze słowami Elżbiety Szeptyńskiej Niemowlątko na słomie na chór a cappella (I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Kolędę lub Pastorałkę – Będzin 1996), a Hej, w Dzień Narodzenia potraktowałem jako utwór wyłącznie instrumentalny wplatając weń tematy innych kolęd.
W kolędzie Gdy śliczna Panna odwróciłem role powierzając orkiestrze dość swobodnie potraktowaną melodię, a chórowi akompaniament. W wielu utworach rozwinąłem wstępy i zakończenia, a w ostatnich taktach kolędy Anioł pasterzom mówił pozwoliłem sobie na dopisanie nieistniejącego w oryginale słowa Gloria.
W 2008 roku niemieckie wydawnictwo Carus – Verlag wydało płytę z Koncertem. Nagrania dokonał Polski Chór Kameralny “Schola Cantorum Gedanensis” wraz z Polską Filharmonią Kameralną – Sopot. Cicha Noc była dotychczas wielokrotnie wykonywana przez polskie chóry i orkiestry. Fragmenty doczekały się też wykonania w USA, a całość w Niemczech, w tłumaczeniu na język niemiecki.
Na prośbę dyrygenta chóru Filharmonii Narodowej – profesora Henryka Wojnarowskiego – dopisałem do zbioru kolędę Przybieżeli do Betlejem oraz dodałem własną Dziś z żywota Panieńskiego. Autorem słów tej ostatniej jest Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642-1702)”.
Maciej Małecki
Bilety dla młodzieży zostały dofinansowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.