Dawna muzyka hiszpańska
2012-10-0101.10.12 (pon.)
Wykonawcy:
Chór Chłopięco-Męski
ESCOLANIA DE MONTSERRAT (Hiszpania)
Bernat Vivancos kierownictwo artystyczne
Mercè Sanchís organy
Repertuar:
utwory ze zbiorów Klasztoru w Montserrat
Bilety:
Bilety do nabycia w sklepie Pamiątki przy Flisaku w Toruńskim Ratuszu Staromiejskim, w Auli UMK (ul. Gagarina 11, tel. 56 611 43 67), w Księgarni UMK (ul. Reja 25), w salonach Empik oraz w kasie Filharmonii i na www.ebilet.pl oraz godzinę przed koncertem w Kościele św. Jakuba
Patronat honorowy – Ambasador Hiszpanii Bruno García-Dobarco
Zespół Escolania to dziecięcy chór sopranów i altów. Jeśli wymaga tego repertuar zespół jest wspomagany przez chór z kaplicy Montserrat, założony przez byłych członków dziecięcego chóru przy zakonie oraz ojców zakonnych. Zespół można usłyszeć codziennie w Bazylice Montserrat, często w obecności dużej liczby pielgrzymów i turystów z całego świata. Swoim śpiewem chłopcy przekazują piękno ewangelii, przekraczające językowe, kulturowe, a nawet teologiczne granice. Południowe Salve stało się przez ostatnie dziesięciolecia najbardziej uczęszczanym momentem w ciągu całego dnia w Sanktuarium. Od końca lat 60. chór zapuszcza się dalej niż ten z Bazyliki Montserrat, dając koncerty w wioskach i miastach Katalonii, a także w wielu miejscach na całym świecie. Najważniejszymi wydarzeniami w ostatnich latach był wspólny występ z l’Orquesta de les Nations, pod przewodnictwem dyrygenta Jordi Savalla, oraz udział w operze „Sen nocy letniej” w reżyserii Benjamina Brittena, wystawionej w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.
Pierwsza wzmianka o chórze chłopięcym przy zakonie benedyktyńskim Montserrat pochodzi z roku 1307, ale bez wątpienia jego początki sięgają jednej z wielu kościelnych szkół chóralnych, istniejących w Katalonii w XII w. Escolania de Montserrat to z pewnością najstarsza szkoła muzyczna w Europie, której tradycja utrzymała się w niezmienionej formie do dzisiaj. Przez wiele wieków Escolania była miejscem, w którym uczyli się kolejni chórmistrze, organiści, muzycy i kompozytorzy działający w katalońskich kościołach. Ze szkoły wyszli tak znakomici nauczyciele i kompozytorzy, jak Joan March (1582–1658), Joan Cererols (1618–1680), Josep Marti (1719–1763), Narcis Casanoves (1747–1799) i Fernando Sor (1778–1839), a także wielu innych. Aktualnie do Escolanii należy ok. pięćdziesięciu członków w wieku od 10 do 14 lat. Co roku wielu chłopców z Katalonii przystępuje do egzaminu wstępnego. Warunkiem przyjęcia, obok nieprzeciętnej muzykalności, są: wysoka inteligencja oraz ukończenie kursu solfeżu. Nauka w szkole trwa cztery lata. Chłopcy uczący się w Escolonia prowadzą życie podobne do tego w szkołach z internatem. W szkole panuje rodzinna atmosfera. Oprócz edukacji osobowej i intelektualnej, uczniowie biorą udział w intensywnym szkoleniu muzycznym, poświęcając 2–3 godzin dziennie na próby, ćwiczenia głosowe oraz teorię muzyki. Poza tym każdy uczeń ćwiczy grę na jednym z następujących instrumentów: skrzypce, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, waltornia, fagot lub pianino. Dzięki temu uczniowie mogą dawać koncerty orkiestrowe. Do tradycji szkoły weszły już dwa coroczne koncerty: jeden na zakończenie roku szkolnego i drugi w dzień Św. Mikołaja, patrona Escolania de Montserrat.