Koncert romantyczny
24.10.14 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Paweł Kotla, dyrygent
Valentina Igoshina fortepian (Rosja), laureatka konkursów im. Rubinsteina w Bydgoszczy, Rachmaninowa w Moskwie, Królowej Elżbiety w Brukseli, Chopina w Warszawie
Krzysztof Meisinger gitara
Repertuar:
Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
Liszt – Poemat symfoniczny “Preludia”
Joaquín Rodrigo – Concierto de Aranjuez
Bilety:
Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP
Wieczór wypełniony urzekającą, liryczną muzyką: wpierw jeden z najlepszych koncertów w całej historii muzyki, Koncert b-moll Czajkowskiego, następnie programowo romantyczny poemat symfoniczny Liszta, a na koniec koncert na instrument, który niewątpliwie kojarzy się z romantycznością, czyli gitarę klasyczną. Koncert efektowny zarówno pod względem repertuaru, jak i wykonawców. O wyjątkowym talencie młodej mistrzyni fortepianu Valentiny Igoshiny najwierniej poświadczą laury międzynarodowych konkursów – jest m. in. finalistką Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2000 (I wyróżnienie), laureatką Konkursu Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (1993, I nagroda), Konkursu im. Rachmaninowa w Moskwie (1997, I nagroda), Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli (2003, finał), Międzynarodowego Konkursu José Iturbi w Walencji (2006, II nagroda). Rosyjska pianistka swymi kreacjami podbiła najważniejsze ośrodki muzyczne w Europie; interpretacja arcydzieła Czajkowskiego rosyjskiej pianistki na pewno nikogo nie zawiedzie.
Kolejny solista wieczoru symfonicznego Krzysztof Meisinger, jeden z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów klasycznych młodego pokolenia, który jest już bardzo dobrze znany naszej publiczności, wykona przepiękny utwór hiszpańskiego kompozytora Joaquina Rodrigo pt. Concierto de Aranjuez na gitarę solo i orkiestrę skomponowany w 1939. Tytuł nawiązuje do ogrodów pałacu w Aranjuez, „gdzie Rodrigo wraz z żoną spędzali miesiąc miodowy. Chociaż Rodrigo chciał w utworze zawrzeć klimat końca XVIII wieku na dworze Karola IV i Ferdynanda VII (torreadorzy, obrazy Goi), wyczuwalna jest również świadomość tego, co w 1939 przeżywał Rodrigo – lęk przed wojną, śmierć dziecka i ciężka choroba żony”.
Całość poprowadzi Paweł Kotla – polski dyrygent symfoniczny i operowy, mieszkający od wielu lat w Londynie. Dyrygenturę studiował u Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta. Prócz tego brał udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu, Innsbrucku, Bressanone i u legendarnego fińskiego profesora Jormy Panuli. Jako asystent pracował z takimi dyrygentami, jak sir Simon Rattle, Valery Giergiew, sir Neville Marriner i Yuri Temirkanov i z wieloma innymi sławami światowej dyrygentury, otrzymując doskonałe opinie, m.in. od sir Colina Davisa – „Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”. Prowadził koncerty znakomitych orkiestr w wielu prestiżowych salach Europy oraz w Gruzji i Brazylii. Paweł Kotla jest także głęboko zaangażowany w działania na rzecz reformy systemu szkolenia muzyków orkiestrowych, zarządzania orkiestrami i promocji muzyki polskiej w Europie Centralnej i Wschodniej.