NA POWITANIE WIOSNY
29.05.25 (czw.)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Zbyněk Müller dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka skrzypce
Ludwig van Beethoven (1770-1827) – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Antonín Dvořák (1841-1904) – VII Symfonia
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP
Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur napisał w 1806, i jest to jego jedyne zachowane w całości dzieło na skrzypce solo. Wiedeńskie prawykonanie odbyło się z udziałem wirtuoza Franza Clementa i nie zdobyło zrazu należnego aplauzu. Publiczność uznała muzykę za zbyt skomplikowaną, a skrzypków koncert odstraszał technicznymi trudnościami. Twierdzono nawet, że jest wręcz niewykonalny. Z czasem dzieło zdobyło poczesne miejsce i uważane jest za jedno z najwspanialszych przykładów gatunku. Obok koncertów skrzypcowych Brahmsa, Czajkowskiego oraz Mendelssohna należy do najczęściej wykonywanych.
Kolejny punkt programu to VII Symfonia Dvořáka, napisana na prośbę Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, którego kompozytor był honorowym członkiem. Wybitny znawca jego twórczości O. Šourek tak opisuje Symfonię d-moll, przepojoną nastrojami heroicznymi i elegijnymi: „Jego (Dvořáka) twórcza wypowiedź wznosi się w tej Symfonii na wyżyny, jakich w takiej sile i wielkości symfonicznej koncepcji i formy nigdy przedtem nie osiągnął i – nie miał już osiągnąć (…)”.
KONSTANTY ANDRZEJ KULKA jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów-muzyków. Urodził się w Gdańsku. Jest wychowankiem prof. Stefana Hermana, u którego mając osiem lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach i który w 1971 w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej podpisał mu dyplom z wyróżnieniem. W 1964 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui (dyplom z odznaczeniem specjalnym). W 1966 otrzymał bardzo prestiżową I nagrodę Międzynarodowego Konkursu ARD (Radia Niemieckiego) w Monachium, która okazała się momentem przełomowym w jego życiorysie artystycznym. Konstanty Andrzej Kulka od przeszło 40 lat gości na największych i najbardziej znaczących estradach, w filharmoniach, domach muzyki, radiofoniach i na festiwalach obu półkul. Występuje z najznakomitszymi orkiestrami i dyrygentami, uprawia muzykę kameralną, wykonuje recitale. Przez wiele lat grał w Kwartecie Polskiego Radia ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Szczególnie wysoką markę zdobyła w opinii krytyki jego współpraca z Krzysztofem Pendereckim. Od 1984 nieprzerwanie współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie. W repertuarze skrzypka znajdują się dzieła wszystkich epok: od Vivaldiego po Lutosławskiego i Pendereckiego. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Za nagranie płytowe dwóch koncertów skrzypcowych Szymanowskiego dla EMI otrzymał Grand Prix du Disque, a za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych tego kompozytora nagrodę specjalną Polskiego Radia. Jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, m.in. Ministerstwa Kultury oraz Spraw Zagranicznych za zasługi w promowaniu kultury polskiej. Od 1994 jest profesorem i kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (dawnej Akademii Muzycznej). Wiele serdecznych więzi łączy artystę z Towarzystwem Muzycznym i Konkursami im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, w których występował jako solista, zasiadał w jury, pełnił także rolę przewodniczącego jury.
ZBYNĚK MÜLLER. Jest głównym dyrygentem słowackiej Państwowej Filharmonii w Koszycach oraz dyrygentem w Teatrze Opery Narodowej w Pradze. Studiował obój i dyrygenturę w Konserwatorium Praskim oraz Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jako instrumentalista zdobył wiele znaczących nagród konkursowych, był pierwszym oboistą w Teatrze Opery Narodowej w Pradze oraz solistą oboistą w Filharmonii Praskiej. W działalność dyrygencką angażuje się od 1990 – po ukończeniu studiów pod kierunkiem Jiří Bělohlávka. W 1996 rozpoczął współpracę jako dyrygent z Filharmonią Praską. Wielokrotnie występował w podwójnej roli – dyrygenta i solisty. W latach 2001-2002 pełnił funkcję asystenta Władimira Aszkenazego, głównego dyrygenta Orkiestry Filharmonii Czeskiej. Dyrygował największymi orkiestrami w Czechach, ponadto gościnnie koncertował na Węgrzech (Orkiestra Symfoniczna w Miszkolcu), Japonii (Toho Gakuen Orchestra), we Włoszech (Filarmonica Marchigiana) i Polsce (Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy). Dokonał nagrań dla Czeskiego Radia i Telewizji Czeskiej. Zbyněk Müller coraz bardziej poświęca się operze, poza Czechami i Słowacją prowadził przedstawienia także w Niemczech, Korei Płd., Hiszpanii, we Włoszech czy na Cyprze.
[:en]
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Zbyněk Müller dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka skrzypce
Ludwig van Beethoven (1770-1827) – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
Antonín Dvořák (1841-1904) – VII Symfonia
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP