Wydarzenie

Orkiestra Symfoniczna FP

2007-03-09
Filharmonia

09.03.07 (pt.)

Wykonawcy:

Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Eugen Indjič fortepian

Repertuar:

Brahms – I Koncert fortepianowy d-moll
Bartók – Koncert na orkiestrę

Indjic

Namówiony przez Schumanna do napisania symfonii, 28-letni Brahms nie był zadowolony z pierwszych rezultatów – po kilku przeróbkach powstało w końcu dzieło, które znamy jako monumentalny Koncert d-moll na fortepian nr 1. Ten pierwszy, wielki utwór Brahmsa na orkiestrę, napisany w “przebłysku geniuszu”, nie od razu zdobył uznanie słuchaczy, lecz wkrótce po wielkim jego sukcesie (1859) w Hamburgu, rodzinnym mieście kompozytora, Koncert d-moll bywał często wyżej ceniony niż jego symfonie. I do dzisiaj, wykonywany przez największych wirtuozów klawiatury, święci tryumfy na estradach koncertowych całego świata. Bydgoscy melomani usłyszą to wspaniałe, młodzieńcze dzieło Brahmsa w mistrzowskiej interpretacji Eugen Indjiča.

Artysta urodził się 50 lat temu w Belgradzie w rodzinie rosyjsko-serbskiej. W 1957 wyemigrowali do USA i tam rozpoczął swą edukację muzyczną, był studentem m.in. wielkich pianistów: Aleksandra Borowskiego, Artura Rubinsteina oraz Nadii Boulanger. Jego kreacje szybko podbiły światową publiczność i krytyków, pisano o nim “Indjič Chopina gra jak Polak, Debussy’ego jak Francuz, Prokofiewa jak Rosjanin”. Jest laureatem trzech najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Chopinowski w Warszawie(1970), w Leeds (1972), im. Rubinsteina w Tel Awiwie (1974). Obecnie mieszka w Paryżu. Wirtuoz doceniając nieprzeciętne walory akustyczne sali koncertowej FP i piękne, szlachetne brzmienie Steinwaya, często gości w Bydgoszczy, dokonując nagrań płyt kompaktowych, wydawanych przez francuską firmę “Caliope”.

Ten interesujący wieczór symfoniczny dopełni muzyka Beli Bartóka Koncert na orkiestrę, który należy do jednych z najlepszych i najpopularniejszych dzieł tego wybitnego węgierskiego kompozytora. Dzieło powstało na specjalne zamówienie Sergiusza Kusewickiego, chcącego nim uczcić 50-lecie Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej (1944, kiedy to Bartók przebywał już w Stanach). W istocie składa się z 5 części, ukazuje najlepsze elementy warsztatu kompozytorskiego Bartóka i … stawia najwyższe wymagania. Według niektórych znawców przedmiotu – tylko nieliczne orkiestry mogą się odważyć na pełnowartościową realizację tego Koncertu.

ceny biletów:
od 15zł do 28zł

Bilety 24