Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Paweł Kapuła dyrygent
Katarzyna Lassak skrzypce
Rodzinna Muzyka Lassaków “Heliosów” z Zakopanego
Konrad Mielnik prowadzenie
Repertuar:
Grażyna Bacewicz – Uwertura na orkiestrę symfoniczną
Jan Adam Maklakiewicz – II Koncert skrzypcowy “Góralski”
Ludwig van Beethoven – IV Symfonia B-dur op. 60
Prezentacja muzycznych źródeł kapeli rodziny Lassaków
Koncert z okazji 163. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – patrona Filharmonii Pomorskiej.
Uwertura na orkiestrę symfoniczną G. Bacewicz powstała w 1943 roku. Uznaje się ją za najbardziej reprezentatywną spośród orkiestrowych kompozycji artystki. Dzieło zachwyca barwną witalnością już od pierwszych taktów.
II Koncert skrzypcowy „Góralski” J.A. Maklakiewicza powstał w 1952 roku podczas pobytu kompozytora w Zakopanem. Zbierając materiał do kompozycji Maklakiewicz, słuchał żywej muzyki góralskiej i samodzielnie ją spisywał. W koncercie występują fragmenty, które można interpretować jako dźwiękonaśladownictwo instrumentów pasterskich, takich jak trombity, dudy podhalańskie, a nawet dzwonki pasterskie. W utworze „odzywa się” żywioł gór np. efekt wiatru halnego w przetworzeniu I cz. Koncertu.
Solistką wieczoru będzie Katarzyna Lassak, skrzypaczka, która dokonała pierwszego nagrania Koncertu Maklakiewicza i zaprezentowała go podczas 30. Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki” w Filharmonii Zielonogórskiej.
Recenzja w „Ruchu Muzycznym” z koncertu finałowego:
„[…] Kolejny był neoklasyczny i ludowo nacechowany II Koncert „Góralski” Jana Adama Maklakiewicza. To dzieło z roku 1952 roku, wykonywane sporadycznie, zostało przywrócone publiczności za sprawą młodej skrzypaczki Katarzyny Lassak (absolwentki UMFC), rodowitej góralki z Zakopanego. Na początek wykonała wraz z siostrą i koncertmistrzem FZ nutę ozwodną zakopiańską, co było świetnym wprowadzeniem do kompozycji Maklakiewicza, w której owa nuta jest cytowana i twórczo opracowana. Koncert doczekał się swego idealnego wykonawcy – skrzypaczki rozumiejącej muzykę źródeł oraz jej artystyczne przekomponowania. Należy się spodziewać, że utwór zyska nowe życie koncertowe”. [Barbara Literska]
W drugiej części koncertu zabrzmi IV Symfonia B-dur L. van Beethovena. Rękopis dzieła nosi datę 1806, a pierwsze wykonanie odbyło się w marcu 1807 roku. Silnie przemawia jej pogodny, subtelny charakter. Robert Schumann nazwał ją kiedyś „smukłą dziewczyną grecką pomiędzy olbrzymami północnego kraju”.
Rodzinna Muzyka Lassaków z Zakopanego, Katarzyna Lassak