Swing, swing, swing
11.10.13 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Mariusz Smolij dyrygent
Gary Guthman trąbka(USA)
Filip Wojciechowski fortepian
Paweł Pańta kontrabas
Piotr Biskupski perkusja
Repertuar:
Broadway Showstoppers / aranżacja Ch. Sayre
And The Angels Sing / aranżacja T. Banks /G. Guthman
It Don’t Mean A Thing If It Ain’t Got That Swing / aranżacja G. Guthman
Salute To Swing / aranżacja G. Guthman
Di Trevi (Gary Guthman) / aranżacja G. Guthman
Sleepy Lagoon / aranżacja F. Stride
Sing, Sing, Sing / aranżacja A. Gilliland
Cole Porter Salute (Cole Porter) / aranżacja J. Whitney
Salute To Glenn Miller / aranżacja G. Guthman
Blues In The Night / aranżacja G. Guthman
David’s Dream (Gary Guthman) / aranżacja G. Guthman
Besame Mucho / aranżacja G. Guthman
Stardust / aranżacja Rick Wilkins
Hello Dolly/High Society (Louis Armstrong) / aranżacja T. Banks
Bilety:
Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz na stronie internetowej FP
Roztańczone rytmy poniosą słuchaczy w krainę swinga. Ten popularny od lat 20. do lat 50. ubiegłego wieku styl tańca towarzyskiego, który wziął swój początek głównie w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych, tańczony był zwłaszcza do muzyki jazzowej. Później, podczas Wielkiego Kryzysu wraz z emigrantami swing dotarł do Chicago i Nowego Jorku.
Swing ma ogromną liczbę odmian, z których najbardziej znane to East Coast Swing, West Coast Swing, Lindy Hop, Shag, Shim Sham, Charleston, Boogie-woogie i Jive. Moda swinga, zarówno w Ameryce, jak i w Europie, przeżywała swoisty renesans w latach 80., także dzisiaj nie brakuje chętnych na naukę tego żywiołowego tańca, powstaje bowiem coraz więcej szkół tańca swingowego. Program tego koncertu zdominują największe przeboje inspirowane swingiem z lat 40. i to w wykonaniu wyśmienitym, bowiem na trąbce grać będzie rodowity Amerykanin Gary Guthman, który wyrastał w tych klimatach muzycznych. Trębacz, kompozytor przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych pod kierunkiem światowej sławy wirtuozów, jak np. Jack Dalby, Joyce Johnson, James Smith. Współpracował ze znanymi orkiestrami, np. zespołem Orkiestry Dorsey Brothers, której liderem był wówczas Lee Castle, a później także z Orkiestrą Stan’a Kenton’a i Orkiestrą Don’a Ellisa’, i Louis’a Bellson’a.
Na podium zaś stanie Mariusz Smolij, który od 1986 mieszka i działa w USA. Artysta. studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1986 wyjechał do USA, gdzie m.in. szlifował dyrygenturę na uczelni w Tennessee oraz Eastman School of Music w Rochester, w której w 1998 otrzymał stopień doktorski. Koncertował z ponad 100 orkiestrami w 25 krajach świata, w Polsce często współpracuje z Sinfonią Varsovią – zespół ten poprowadził też podczas tournée po Francji, Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Ponadto dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych. Artysta jest wielkim propagatorem muzyki polskiej w Stanach Zjednoczonych.