Wielcy kompozytorzy rosyjscy
2008-02-0101.02.08 (pt.)
Wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tadeusz Wojciechowski dyrygent
Beata Bilińska fortepian
Repertuar:
Glinka – Uwertura do opery „Rusłan i Ludmiła”
Rachmaninow – Rapsodia na temat Paganiniego
Borodin – Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor”
Strawiński – „Ognisty ptak” Suita koncertowa na orkiestrę
Miłośnicy muzyki rosyjskiej powiedzieliby – ten koncert to balsam dla uszu i radość dla duszy, bowiem program wieczoru symfonicznego wypełnią w całości dzieła wybitnych kompozytorów Rosji z przełomu XIX i XX wieku.
Michał Iwanowicz Glinka (1804–1857) jest uważany za twórcę narodowej opery rosyjskiej, w której połączył tradycyjny folklor rosyjski z nowymi prądami w muzyce zachodniej Europy. Twórczość Glinki była inspiracją dla grupy rosyjskich kompozytorów nazwanej „Potężną Gromadką”.
Siergiej Wasiliewicz Rachmaninow (1873–1943), „ostatni mohikanin rosyjskiej muzyki” – jako wybitny pianista i ceniony dyrygent koncertował w wielu krajach Europy i Ameryce, gdzie w 1918 osiedlił się na stałe. Jego twórczość, nawiązującą do stylu Czajkowskiego, cechuje typowo rosyjska nuta melancholii i patosu. Jest współtwórcą nowoczesnej faktury fortepianowej. Koncerty fortepianowe Rachmaninowa charakteryzuje zwłaszcza umiejętność należytej koordynacji brzmienia fortepianu i orkiestry, wirtuozowski rozmach. Wszystkie jego koncertowe dzieła utrzymane są w tonacjach molowych.
Aleksander Porfirjewicz Borodin (1833–1887) – powszechnie znany tylko jako kompozytor, nad czym ubolewał, bowiem na Akademii Medyczno-Chirurgicznej zdobył tytuły naukowe w dyscyplinie chemii i medycyny, a jeśli chodzi o muzykę – był samoukiem, genialnym, „instynktownym” wręcz symfonikiem. Obok Musorgskiego i Korsakowa najwybitniejszy przedstawiciel „Potężnej Gromadki”, której celem było stworzenie narodowej muzyki rosyjskiej.
Igor Strawiński (1882–1971). Rodzina Strawińskich była polskiego pochodzenia, jednak sam kompozytor pomimo swojej sympatii do Polski niewątpliwie czuł się Rosjaninem, co zresztą ma swoje odzwierciedlenie w jednym z jego okresów twórczości. Nigdy nie studiował kierunków muzycznych, ukończył za to prawo. W wieku 19 lat podejmuje prywatne lekcje u Rimskiego – Korsakowa i jednocześnie decyzję, aby swe życie poświęcić muzyce, bowiem młody Igor Strawiński przejawiał niezwykły talent, brakowało mu jedynie „fachowej obróbki”. Największą sławę przyniosły kompozytorowi dzieła napisane na zamówienie Diagilewa (inicjatora „Baletów Rosyjskich” w Paryżu), w tym pierwszy z serii balet pt. Ognisty ptak.
Solowe partie fortepianowe w Rachmaninowskiej Rapsodii na temat Paganiniego wykona Beata Bilińska, mistrzyni klawiatury, zaliczana do czołówki polskich pianistów. Od trzynastu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą, prowadzi również liczne kursy mistrzowskie. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i stypendiów. W 2003 zadebiutowała w Carnegie Hall, a jej nagrania były dwukrotnie nominowane do nagrody Fryderyk. Koncert poprowadzi szef dyrygent symfoników – maestro Tadeusz Wojciechowski.
Ceny biletów: od 15zł do 28zł