Klub Melomana

22.06.09

15. spotkanie

Klub Melomana
zdjęcie portretowe mężczyzny w średnim wieku, w ciemnej koszuli

Mało wiemy o muzyce akordeonowej, choć bogactwo jej brzmienia, uniwersalny charakter, “energetyczność” ujmują w zasadzie wszystkich. Już w początkach XX wieku akordeon zdobył niezwykłą popularność w muzyce tanecznej i ludowej.

Duże zainteresowanie instrumentem wykazali również muzycy i kompozytorzy z kręgu muzyki poważnej, często spotykamy akordeon w muzyce jazzowej. Akordeon doczekał się własnej literatury muzycznej, na którą składają się transkrypcje muzyki dawnej (głównie organowej) oraz liczne kompozycje napisane specjalnie na ten instrument. Obecnie klasy akordeonu posiadają wszystkie polskie szkoły i akademie muzyczne, a także większość ośrodków zagranicznych. Szeroko otworzyły się drzwi szacownych sal koncertowych dla akordeonu, by uczynić jego obecność tak naturalną, jak skrzypiec czy fortepianu, by pokazać, że instrument ten to nie parias, lecz pełnoprawny obywatel estrad filharmonicznych.

Ostatnie w tym sezonie spotkanie Klubowiczów – tym razem gościliśmy na nim również członków Klubu Młodego Melomana FP – poświęcone zostało właśnie temu, chyba nadal, niedocenianemu instrumentowi. Akordeon i jego możliwości jako instrumentu koncertowego zaprezentował nam nasz wyjątkowy gość pan STANISŁAW MIŁEK. Artysta pochodzi z Mławy, jest absolwentem (klasa Jerzego Kaszuby), a obecnie pedagogiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w której też jest na studiach doktoranckich. Brał udział w bardzo wielu konkursach krajowych i zagranicznych, zdobył laury we Włoszech, Słowenii oraz Polsce. Wiele koncertuje z orkiestrami, jako solista gra recitale. Gra na akordeonie jest dla pana Stanisława prawdziwą pasją, nie tylko codzienną profesją, dlatego też w sposób nadzwyczaj przystępny i sympatyczny przedstawił nam swój ukochany instrument.

Akordeon
to instrument z grupy dętych języczkowych. Jest zbudowany z 2 przegród z wiatrownicami połączonych miechem. W zależności od typu akordeonu posiada on dwie klawiatury: klawiszową lub guzikową dla prawej ręki i 1-2 klawiatury guzikowe dla lewej ręki. Nad klawiaturami umieszczone są przełączniki rejestrowe służące do zmian barwy dźwięku. Powietrze tłoczone lub ssane za pomocą miecha wprowadza w drgania metalowe blaszki (stroiki), powodując wydobycie dźwięków o odpowiedniej wysokości, barwie i głośności.
Akordeon pochodzi od harmonii ręcznej – instrumentu powstałego w XIX wieku, występującego pod różnymi nazwami np. bandoneon, concertina i inne. Ciągłe udoskonalanie tych instrumentów doprowadziło do skonstruowania współczesnej odmiany akordeonu o dużych możliwościach wykonawczych.
Akordeon doczekał się własnej literatury muzycznej, na którą składają się transkrypcje muzyki dawnej (głównie organowej) oraz liczne kompozycje napisane specjalnie na ten instrument. Oto wybrane nazwiska, reprezentujące poszczególne kraje:
Rosja – Władysław Zołotariew, Sofia Gubojdolina
Francja – Angelis Frank
Niemcy – Hans Brehme
Czechy – Vaclav Trojan
Szwecja – Lundkvist Torbjörn
Argentyna – Astror Piazzolla
Polska – m.in. Bogdan Dowlasz, Bronisław K. Przybylski, Krzysztof Olczak, Andrzej Krzanowski, Bogdan Precz, Zbigniew Bargielski.

Pan Stanisław przedstawił nam swoje mistrzowskie umiejętności gry na akordeonie oraz nadzwyczajne możliwości instrumentu z uwagi na repertuar, wykonując następujące utwory:

  1. Scartlatti – Sonata g-moll (transkrypcja Sonaty na klawesyn)
  2. J. S. Bach – Preludium B-dur
  3. Frank Angelis – Romans
  4. Zbigniew Bargielski – II Suita oraz utwory na ludowe i tanga.

Spotkanie upłynęło więc w atmosferze edukacji… i prawdziwego relaksu, również dzięki naszym miłym Fundatorom słodkiego poczęstunku – Państwu Bożenie i Romanowi Bąkom.

Spotkamy się ponownie po wakacjach, tuż przed kolejnym bydgoskim świętem muzyki, czyli XV edycją Międzynarodowego Festiwalu MUSICA ANTIQUA EUROPAE ORINTALIS. Klubowicze nadal pragną poznawać tajniki sal koncertowych, instrumentarium czy z zakresu form muzycznych. Czyli wszystko wskazuje na, iż w nowym sezonie 2009/2010 nadal będziemy gromadzić się w gronie miłośników Filharmonii i jej muzyki. Niewątpliwie przygotujemy jeszcze wiele nowych interesujących tematów z zakresu naszej działalności i zorganizujemy atrakcyjne prezentacje muzyczne. Z całego serca dziękujemy tym wszystkim, którzy wspierają działalność Klubów, poświęcając swój wysiłek i wolny czas, dziękujemy pięknie naszym wszystkim, sympatycznym i wyjątkowym Gościom, Artystom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, pokazali swój świat muzyki i podzielili się z nami cenną wiedzą.

Życzymy Naszym Klubowiczom i Sympatykom gorąco

Niechaj czas wakacji przyniesie zasłużony wypoczynek, pełen słońca, pogody ducha i niezapomnianych wrażeń, i niechaj państwu towarzyszy najlepsza i najwierniejsza przyjaciółka – muzyka…
Do zobaczenia we wrześniu!

Mariola Grochowina

Bilety 24