08.12.11
28. spotkanie
Inauguracyjne spotkanie Klubu Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej miało miejsce w marcu 2007, czyli niebawem będziemy świętować pierwszą rocznicę.
Z kolei 8 grudnia br. już po raz piąty odbyło się spotkanie kolędowe, tym razem połączonych Klubów – Melomanów Seniorów i Juniorów. Świąteczna atmosfera unosiła się w przestrzennym foyer (szczelnie wypełnionym przez naszych Klubowiczów) wraz z zapachem kawy, choinki i ..delicji wszelakich, jakie ufundowali niezastąpieni Państwo Bożena i Roman Bąkowie, którzy wraz z synem Michałem należą przede wszystkim do bardzo ścisłego grona najwierniejszych i najdłuższych stażem melomanów bydgoskiej Filharmonii, wielkich społeczników i filantropów, niezwykle otwartych i zaangażowanych w liczne sprawy naszego miasta. Jeszcze raz składamy Państwu Bąkom najserdeczniejsze podziękowania za ten przemiły gest i hojność. Wspólne śpiewanie kolęd jest piękną, ale niestety zanikającą tradycją. Dziś częściej kolędy i pastorałki odtwarzane są z płyt CD czy też słuchane w telewizji przy okazji różnych koncertów bożonarodzeniowych, niż śpiewane samodzielnie. A przecież kolędowanie po polsku ma specyficzny i jedyny w swoim rodzaju charakter i to nie tylko z tej racji, że nasze kolędy i pastorałki cieszą się opinią najpiękniejszych na świecie. Oczywiście spotkania Klubowiczów są zawsze rozśpiewane, a w klimat świąteczny wprowadził nas kolejny zespół składający się z muzyków Filharmonii – BAROCK QUARTET, kwartet smyczkowy. Znakomici instrumentaliści koncertują razem od ponad 10 lat w Polsce i Europie (m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Wilnie, Muzeum – Ermitaż w Petersburgu, Sztokholm, Helsinki, Ratusz w Lyonie, Hamburg, Edynburg, Londyn, Barcelona). Brali udział w festiwalach i koncertach organizowanych przez Instytut Kultury Polskiej, konsulaty, ambasady. Kwartet na swym artystycznym koncie posiada nagrania płytowe, i m.in. nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Od 2009 zespół jest pomysłodawcą i współorganizatorem Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł” w Bydgoszczy, a tworzą go panowie „smyczkowcy”, na co dzień pracujący w Orkiestrze Symfonicznej FP, czyli:
WOJCIECH KOŁACZYK – skrzypce
Muzyk skrzypek i altowiolista. Solista i koncertmistrz OSFP. Pedagog z tytułem adiunkta, prowadzi klasę altówek oraz zajęcia z kameralistyki i studia orkiestrowe. Ukończył bydgoską Akademię w klasach: skrzypiec Henryka Keszkowskiego i altówki u Zbigniewa Friedmana.
DARIUSZ GROBLEWSKI – skrzypce. Urodził się w Toruniu. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Henryka Bałabana. Muzyk-solista naszej orkiestry. Współpracuje z orkiestrami w Płocku i Inowrocławiu.
ZBIGNIEW SZCZĘCH – altówka. W 2002r. ukończył AM w Bydgoszczy. Ponadto współpracuje z orkiestrami Opery Nowa w Bydgoszczy, symfoniczną w Płocku i Pro Arte w Inowrocławiu.
MICHAŁ LITWA – wiolonczela. Absolwent uczelni w Bydgoszczy w klasie Romana Sucheckiego, jest również nauczycielem w tutejszym Państwowym Zespole Szkół Muzycznych. Już jako student współpracował z orkiestrami: Capellą Bydgostiensis, Opery Nova, Orkiestrą XXI w.
Barok Quartet zagrał kilka kolęd ze zbioru polskiego, jak i zagranicznego, a swym kunsztem zdobył natychmiast uznanie i podziw swych słuchaczy
Pięknie dziękujemy Kwartetowi za wspaniały, popisowy występ. Cieszymy się, że Zespół przyjął nasze zaproszenie i zaszczycił spotkanie swoją obecnością. Liczymy bardzo na więcej podobnych przygód z kameralistyką wysokiej klasy!
To miłe spotkanie okrasiła, prócz wspólnego śpiewania kolęd, oczywiście muzyka na trąbce w kreacji naszego kolegi, emerytowanego muzyka OSFP i wiernego Klubowicza p. Henryka Drążka.
Sympatyczne zakończenie starego roku, zatem do zobaczenia już w nowym – AD 2012, dokładny termin podamy już wkrótce.
Mariola Grochowina
Foto Bożena Bąk