Klub Melomana

24.04.13

28. spotkanie

Klub Melomana

24 kwietnia 2013 o godz. 18 odbyło się spotkanie Klubu Młodego Melomana.

Gośćmi spotkania byli artyści, soliści wieczornego koncertu:
José Maria Florêncio
– dyrygent, altowiolista, kompozytor. Główny dyrygent Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis. Absolwent Uniwersytetu Minas Gerais w Belo Horizonte. Swoje umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich w Brazylii, w nowojorskiej Juilliard School of Music, wiedeńskim Musikhochschule oraz warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Kształcił się m.in. u Davida Machado, Eugene’a Ormandyego i Henryka Czyża. Po ukończeniu studiów był koncertmistrzem altówek Orkiestry Symfonicznej Minas Gerais w Belo Horizonte i Orkiestry Symfonicznej Bahia w Salwadorze. Występował także jako solista na koncertach i recitalach. Od kilku lat ściśle współpracuje z Capellą Bydgostiensis realizując m.in. nagrania płytowe, ostatnio wydany krążek CD został nagrany we współpracy ze skrzypaczką Marią F. Krug z Brazylii – jest to pierwszy 2-płytowy albumu (DUX), który zawiera muzykę poważną kompozytorów brazylijskich i polski pt. CLASSICAL MUSIC FROM BRAZIL. Do ostatnich przedsięwzięć orkiestry pod batutą  José Maria Florêncio należą również kilkutygodniowe tournée w Brazylii w 2010, 2011 i 2012, które objęły wiele koncertów, m.in. w takich miastach, jak: Rio de Janeiro,  São Bernardo do Campo,  São Paulo, Vitória,  São Josè dos Campos, Diadema, Atibaia,  Piracicaba, Pedra Azul.


Małgorzta Pańko
– znakomita mezzosopranistka, laureatka wielu konkursów wokalnych, między innymi konkursu im. Montserrat Caballe w Andorze, finalistka konkursu opery kameralnej w Rheinsbergu. Występuje na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Wspaniale czyje się w repertuarze z różnych stron świata, o czym mogliśmy się przekonać  podczas koncertu.


Gerard Edery
– wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent. Znakomity amerykański artysta, jeden z największych na świecie ekspertów w muzyce sefardyjskiej diaspory. Jego twórczość to fuzja stylów, kultur i inspiracji, która odkrywa przed słuchaczami nowe brzmienia i tradycje muzyczne z całego świata. Jest autorem 14 albumów spod szyldu „Sefarad Records”, a także twórcą cenionego Śpiewnika Sefardyjskiego. Artysta śpiewa w kilkunastu językach i dialektach.


Podczas spotkania nasi Melomani zadawali wiele interesujących pytań. Usłyszeliśmy o początkach kariery naszych gości, o muzyce jakiej słuchają, utworach jakie wykonują, zainteresowaniach i czasie wolnym oraz oczywiście o samym projekcie pt. Pieśni sefardyjskie. Były również zwierzenia naszych gości: Gerard Edery chce się uczyć języka polskiego, (już w wieku 9 lat władał czterema językami) obiecał, że następnym razem, jak przyjedzie do Polski to zaśpiewa w naszym języku, zapytany co go mobilizuje do tego, aby uczyć się naszego języka, odpowiedział: Pani, która siedzi obok mnie wskazując na Małgorzatę Pańko, natomiast José Maria Florencio opowiedział nam o swoich rodzinnych korzeniach Żydów sefardyjskich. Spotkanie upłynęło w sympatycznej atmosferze a całość uwieńczył wspaniały koncert różnych kultur pt. Pieśni sefardyjskie w wykonaniu naszych gości.

Jowita Franz

Bilety 24