Klub Melomana

21.05.12

32. spotkanie

Klub Melomana

O tym, czym jest śpiew w życiu człowieka rozważaliśmy już na spotkaniu XIII z  uczniami Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina  w Bydgoszczy, czyli  szkoły podstawowej skupionymi w chórze RUBINKI oraz Wydziału Wokalnego, następnie na spotkaniu XXIV, na którym gościliśmy chór mieszany Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, należy dodać, ze obydwa chóry pracują pod opieką Agnieszki Sowy.

Z kolei czym jest aparat głosowy, jakie są rodzaje głosu odpowiedzi uzyskaliśmy przy okazji spotkania XX, kiedy poświęcili nam swój czas młodzi, u progu kariery śpiewacy, związani z naszą Akademią Muzyczną: sopranistka Monika Świstek i tenor Adam Węgliński.

Tym razem podczas XXXII spotkania Klubu prof. URSZULA JANKOWIAK zaprosiła na wzorcową „Lekcję śpiewu od podszewki”, jaką  przeprowadza od 2006, podczas zajęć na Wydziale Wokalno-Aktorskim bydgoskiej uczelni muzycznej. Sama jest absolwentką poznańskiej akademii, śpiewa mezzosopranem. Po studiach pracowała w Teatrze Wielkim w Łodzi, a od 1985 jest solistką w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Pani Profesor z widoczną pasją zawodu śpiewaczki i pedagoga zaprezentowała, oczywiście w ogromnym skrócie, tajniki nauczania sztuki wokalnej, warsztat pracy ze śpiewakiem: emisja głosu, frazowanie, dynamika i wyczucie muzyki, wzorowa dykcja i prawidłowy oddech. Bowiem śpiew to nie tylko funkcja organu głosu, krtani, maski i naturalne predyspozycje. Śpiew jest rodzajem komunikowania się, mowy, powinien więc być naturalny. Śpiewak musi dążyć do tego, by osiągnąć maksymalny efekt przy minimalnym wysiłku, a i tego wysiłku nie powinien dostrzegać słuchacz. To już jest sprawa odpowiedniego wykorzystania naturalnych rezonatorów, właściwej techniku oddechu itp., ale najpierw potrzebna jest uczciwa praca nad głosem. W tej sferze wspomagają przyszłych profesjonalnych śpiewaków właśnie tacy doświadczeni, czynni zawodowo pedagodzy, jak p. Urszula Jankowiak.

Do przedstawienia  lekcji śpiewu w praktyce zaproszone zostały studentki z klasy pani Profesor:

AGATA DEMBSKA-KORNAGA – I rok
KATARZYNA WAŻNA – II rok
MAGDALENA WIESZTORT – III rok, starszy wykładowca
BARBARA OCHROMOWICZ – I rok – studia II stopnia,

którym przy fortepianie towarzyszyła MAŁGORZATA GRUSZCZYŃSKA. Artystka dobrze jest już znana bywalcom Filharmonii, bowiem od 1980 pracowała w naszej Orkiestrze Kameralnej Capella Bydgostiensis. Pianistka, klawesynistka, również organistka,  obecnie już od 4 lat na emeryturze nadal jednak koncertuje z kameralistami. W bydgoskiej Akademii Muzycznej od lat pracuje na Wydziale Wokalno – Aktorskim jako akompaniator.

Wiele interesujących, nowych, a wręcz zaskakujących rzeczy dowiedzieliśmy się na tym spotkaniu o nauce sztuki wokalnej, Klubowicze nawet zaliczyli osobiście zajęcia praktyczne i zyskali pochwałę p. Pedagog. Tyle edukacji na temat śpiewu, mamy także nadzieję na  pokaz, jak studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego poznają arkana ruchu scenicznego, gry aktorskiej, niezbędnych w przedstawieniach operowych, operetkowych czy musicalowych.

Naszym przemiłym Gościom – Mistrzyni i jej Uczennicom  serdecznie dziękujemy za życzliwość, że z takim entuzjazmem i ogromnym zaangażowaniem odniosły się Panie do naszego zaproszenia, dziękujemy za radość i pasję do tego, jakże pięknego,  zawodu, choć droga do niego nie jest łatwa, a nauka trawa latami, a właściwie nieskończenie… Mieliśmy okazję uczestniczyć nie tylko w lekcji, która wielu osobom niesłusznie może kojarzyć się z nudą i rutyną, ale również uchylono nam rąbka tajemnicy  niezwykłego i żmudnego zarazem procesu kształtowania się osobowości artystycznej młodych  śpiewaków.

Dziękujemy jeszcze raz,  życząc z całego serca wielu sił, nieustającego animuszu i zapału na polu muzyki, pasma sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i na scenie krajowej i światowej.

Żegnamy się z Klubowiczami na czas przerwy – tzw.  sezonu ogórkowego, który, jak zawsze, w Filharmonii Pomorskiej, jest wyjątkowo krótki.

Niechaj Państwu towarzyszą cudowny relaks i promienie  słońca, niechaj cieszy  nieodparta uroda lata i zawsze towarzyszy  nasza najlepsza Przyjaciółka – Muzyka!

Do zobaczenia we wrześniu!

Mariola Grochowina

Bilety 24