Klub Melomana

30.10.12

35. spotkanie

Klub Melomana

Chiny jest to kraj położony w Azji południowo-wschodniej. Jest najbardziej zaludnionym państwem świata. Stolicą kraju jest Pekin, a największym miastem – Szanghaj.

Aby wjechać na teren kontynentalnych Chin, potrzebna jest wiza, jak w większości azjatyckich państw. Kilkunastoosobowe grupy Chińczyków rozpoczęły właśnie naukę w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wcześniej delegacje uczelni organizowały kilkudniowe egzaminy wstępne
w Chinach i wybierały najlepszych. Podczas tego spotkania mieliśmy okazję poznać tych najzdolniejszych, którzy opowiedzieli nam dlaczego to właśnie Polskę wybrali na czas kształcenia się i zdobywania zawodu. Pierwszym studentem Akademii Muzycznej był Yi Wang, który mieszka w Polsce już 12 lat, skończył klasę perkusji u prof. Grzegorza Jurczyka obecnie pracuje na stanowisku perkusisty w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Każdy student  z Chin płaci za rok studiów w Polsce około 4 tys. euro. To i tak taniej niż w Anglii, Niemczech czy USA. Pomimo dużych kosztów, chcą zwiedzać, poznawać inne kultury, bo jak sami twierdzą w ich kraju nie ma dla nich przyszłości. Niestety w Chinach nawet dorośli nie mają szans zdobycia wiedzy na temat świata zewnętrznego. Wiadomości dotyczące religii, kultury i sytuacji politycznej są przefiltrowane. Internet jest cenzurowany, a dostęp do obiektywnych źródeł informacji bardzo ograniczony. Kolejną barierą są języki obce. Poziom ich znajomości jest bardzo niski dlatego Yi Wang pomaga swoim kolegom ucząc ich języka polskiego, a także opiekuje się nimi podczas ich pobytu w Polsce. Yuan Li młoda utalentowana pianistka postanowiła podzielić się z nami swoją pasją  do śpiewu, usłyszeliśmy fragment starej chińskiej pieśni ludowej, oprócz muzyki zajmuje się również robieniem biżuterii, którą mogliśmy podziwiać podczas spotkania. Kolejni goście to: Xin Zi – fortepian, Guo Chao – flet poprzeczny, Rao Fu – skrzypce, a akompaniowała naszym gościom Si Li. Oprócz grania tradycyjnych utworów chińskich była również prezentacja tańca chińskiego w wykonaniu Liao Meng . Przez moment dzięki naszym młodym artystom z Chin mogliśmy przenieść się w niesamowity świat orientalnych chińskich brzmień i zapoznać się z kulturą tego ogromnego kraju.

Pragniemy gorąco podziękować panu Marcinowi Pieniakowi (Piekarnia Drożdżowa Pychota), który ufundował specjalnie dla Klubowiczów poczęstunek w formie pysznych wypieków drożdżowych. Dziękujemy:-)

Bilety 24