Klub Melomana

09.09.13

40. spotkanie

Klub Melomana

Pierwsze spotkanie Klubowiczów w nowym sezonie już za nami. Kto nie był niech żałuje. Głównym celem naszych spotkań jest edukacja, tym razem poznaliśmy  instrument  z grupy  dętych  blaszanych, jakim jest róg (waltornia).

O instrumencie i nie tylko interesująco opowiedział nam Janusz Stanecki . W  2010 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Na co dzień jest pracownikiem Orkiestry Symfonicznej FP jako pierwszy waltornista oraz Opery Nova. Jest współzałożycielem i członkiem kwintetu dętego „Sonore” oraz Toruńskiego Kwintetu Waltorniowego. Współpracuje z Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie oraz Inowrocławską Orkiestrą Symfoniczną. W 2012 rozpoczął studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pochodzi z umuzykalnionej rodziny – ojciec Janusz Stanecki jest chórmistrzem, dyrygentem, profesorem sztuk muzycznych Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, siostra znakomitą wiolonczelistką. Do największych zainteresowań zalicza miłość do rodziny i instrumentu, interesuje się również historią, militariami i turystyką. Oprócz suchych faktów na temat budowy instrumentu, jego historii Janusz Stanecki zaprezentował nam kilka najciekawszych fragmentów muzycznych a akompaniowała mu Maria Kukier-Turkiewicz, pianistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Pochodzi z Torunia, tam się urodziła i ukończyła szkołę muzyczną. Kształciła się u dwóch znakomitych pedagogów – Wiesławy Ronowskiej i Jerzego Sulikowskiego. Współpracowała z Filharmonią Bałtycką. Już od 29 lat pracuje w FP jako muzyk solista – pianista. Gra również na organach, klawesynie, celeście. Pracuje w Akademii Muzycznej na stanowisku starszego wykładowcy. Akompaniuje skrzypkom, flecistom, fagocistom. Mąż – chemik, córka uczy się w Liceum Plastycznym, gra na harfie. Najlepiej czuje się w górach, uwielbia turystykę górską i pieszą. Jest bardzo wrażliwą i ciepłą osobą. Spotkanie Klubu  upłynęło nam niezwykle szybko, dzięki naszym gościom dowiedzieliśmy się niezwykle ciekawych i interesujących rzeczy na temat instrumentu, jak również życia muzyka w orkiestrze. Klubowicze zostali także powiadomieni o koncertach tegorocznego  51. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego oraz o najbliższych wydarzeniach nowego sezonu artystycznego 2013/14.

Bardzo dziękujemy naszym gościom Marii Kukier-Turkiewicz i Januszowi Staneckiemu za bezinteresowne poświęcenie swojego czasu i udział w spotkaniu. To niezmiernie miły gest w stronę wiernych melomanów Filharmonii.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach, o których, jak zawsze, będziemy powiadamiać.

Bilety 24