Klub Melomana

13.01.14

42. spotkanie

Klub Melomana

Spotkanie noworoczne Klubu Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej i Klubu Młodego Melomana w dniu 13 stycznia 2014.

Noworoczne spotkanie zgromadziło wielu Klubowiczów, którzy zajęli niemal wszystkie miejsca w sali kameralnej i ten fakt, oczywiście, sprawił wielką satysfakcję i niekłamaną przyjemność organizatorom spotkania. Dziękujemy!

Spotkania z fanami Filharmonii bydgoskiej mają nie tylko na  celu edukację  i zachętę, aby częściej korzystać z naszych ofert koncertowych, ale ich przesłaniem jest także prezentacja i promocja nieprzeciętnie utalentowanych muzycznie młodych ludzi – uczniów czy studentów. Z tej racji  gościem noworocznego spotkania była uczennica II klasy gimnazjum bydgoskiego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych – Majka Babyszka, która przybyła do nas ze swoim specjalnym, autorskim projektem muzycznym, utrzymanym właśnie w klimacie kolędowym i noworocznym.

Maja urodziła się w Bydgoszczy w 1999 w rodzinie, gdzie muzyka odgrywa ważną rolę. Jej dziadkowie mają największy  wkład w rozśpiewanie wnuczki, bowiem sami  zawsze lubili śpiewać. Rodzice zaś widząc u córki talent, a przede wszystkim ogromny zapał do muzyki wytrwale ją wspierali – najpierw zapisali ją na zajęcia do MDK, po czym  Maja została uczennicą PZSM w Bydgoszczy, wybierając fortepian na swój instrument główny. Obecnie jest uczennicą „Klasy Talentów”.  Od chwili podjęcia nauki  aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, bierze udział w licznych  warsztatach, przesłuchaniach i konkursach pianistycznych, ale także  solfeżowych, słuchowych, zbierając nagrody i wyróżnienia. Szybko też swymi występami zaczyna uświetniać okolicznościowe imprezy zarówno w szkole, jak i poza nią. Kolejny etap w jej życiu, również obsypany sukcesami,  to fascynacja jazzem, koncerty w ramach festiwali bluesowych oraz  własne koncerty jazzowe i uczestnictwo w warsztatach jazzowych. Maja pojawia się na scenie  m. in. razem z kultowymi  zespołami rockowymi Perfect i Republika oraz Markiem Piekarczykiem, znanym przede wszystkim z wieloletnich występów w TSA. Utalentowana pianistka z Bydgoszczy była jednym z kilkuset muzyków, którzy zagrali na najdłuższych urodzinach Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Gościła również w programach telewizyjnych, jak np. „Przebojowe dzieci” (Polsat).  Majka rozwija się błyskawicznie pod opieką Adama Zoka z PZSM oraz prof. Katarzyny Popowej-Zydroń z Akademii Muzycznej, zaś swoje fascynacje jazzem realizuje pod kierunkiem bydgoskiego  muzyka – wirtuoza jazzowego wibrafonu –  Karola Szymanowskiego. To telegraficzny skrót  biografii 15-letniej Majki, bowiem, choć trudno w to uwierzyć,  jest ona o wiele bogatsza w wydarzenia i tryumfy.

Na spotkaniu Maja zaprezentowała w całej  okazałości swe umiejętności, jako pianistka – klasyczna, jazzowa oraz jako wokalistka w szerokim spektrum stylów muzycznych, poczynając od tradycyjnych kolęd i kończąc na ambitnych i popularnych  piosenkach  popowych (wg własnych opracowań), jak np. „Skyfall” – oscarowa piosenka przewodnia do filmu o Jamesie Bondzie, jaką w oryginale wykonuje wielka gwiazda  angielskiej  piosenki  –  Adele (Oscar 2013).  Nie obyło się bez wspólnego kolędowania i bardzo sympatycznego, spontanicznego (bez próby!) wspólnego występu Majki i pana Henia Drążka, emerytowanego trębacza Orkiestry Symfonicznej FP i naszego wiernego Klubowicza od chwili powstania Klubu Przyjaciół FP, co znakomicie podgrzało atmosferę i umiliło to pierwsze w nowym roku spotkanie melomanów. Dziękujemy za fachowe, jak zawsze, poprowadzenie spotkania i pomoc w jego organizacji pani Eli Małek,  skrzypaczki OSFP już na zasłużonej emeryturze.

Serdecznie dziękujemy Mai, że przyjęła nasze zaproszenie i dała znakomity popis swoich muzycznych talentów, sprawiając tym wiele radości wszystkim uczestnikom. Majka na profilu FB jako motto cytuje strofy Ludwika Jerzego Kerna:  Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd? –  wydaje się nam, że Maja urodziła pod pięknym i szczęśliwym niebem, a gwiazdy jej sprzyjają…

Życzymy z całego serca młodej pianistce jeszcze wielu wspaniałych przygód z ukochaną Muzyką i samych sukcesów na drodze, w co nie wątpimy, świetlanej kariery artystycznej.  Będziemy z uwagą śledzić jej postępy i kibicować jej osiągnięciom. Gorąco  gratulujemy Rodzicom Mai tak uzdolnionej córki i dziękujemy, że zechcieli poświęcić nam swój cenny czas.

Bilety 24