Klub Melomana

10.03.14

43. spotkanie

Klub Melomana

W poniedziałek 10 marca 2014 o godz. 16 w foyer odbyło się spotkanie Klubów Przyjaciół Filharmonii  i Młodego.

Naszym gościem był Adam Kośmieja – uzdolniony pianista młodego pokolenia, rodowity bydgoszczanin, doktorant Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jego spotkanie z melomanami stanowiło zapowiedź i zaproszenie na koncert Capelli Bydgostiensis w środę 12 III br., w którym pan Adam wykona partie solowe w utworach pod znakiem szeroko pojętej współczesnej muzyki kameralnej, czyli Henryka M. Góreckiego i  Alfreda Schnittkego.

Pan Adam, wyróżniony absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz nowojorskiej Manhattan School of Music (pod kierunkiem Salomona Mikowsky’ego), gdzie  uzyskał stypendium  dla pianistów Harolda i Helen Schonbergów,  został uhonorowany tytułem ambasadora kulturalnego Bydgoszczy, otrzymał też liczne granty i stypendia za wspieranie rozwoju kulturalnego miasta i regionu. Na swym koncie ma wiele laurów, a ostatnie to: w 2009  – I nagroda  Konkursu im. Mieczysława Munza w Nowym Jorku, w 2010  I nagroda  Konkursu Chopinowskiego Columbia University, a w 2013 – I nagroda Praskiego Konkursu Pianistycznego Josefa Suka. W repertuarze młodego artysty dominują utwory XX w., który sam w sobie jest dla Niego źródłem ogromnej inspiracji.

W trakcie spotkania poruszyliśmy wątki związane m.in. z poczuciem estetyki muzycznej dzisiejszych melomanów oraz trudnościami, jakie niesie ze sobą wykonawstwo i odbiór muzyki współczesnej – w bezpośrednim nawiązaniu do „Koncertu na fortepian i orkiestrę kameralną” Alfreda Schnittkego, pan Adam zaprezentował szereg istotnych motywów muzycznych, opatrując je jednocześnie stosownym komentarzem. Nie zabrakło też słów na temat realiów kształcenia muzycznego w Polsce i USA, wspólnego przedsięwzięcia artysty z amerykańskim pianistą jazzowym Christianem Sandsem o nazwie „3 x piano” oraz planów na przyszłość, np. występu naszego gościa na tegorocznej Warszawskiej Jesieni, podczas której zaprezentuje szereg kompozycji fortepianowych Kazimierza Serockiego – wybitnego kompozytora i współtwórcy słynnego festiwalu.

Mówiąc o początkach swojej kariery, Adam Kośmieja zwrócił ogromną uwagę na przychylność różnych osób, które spotkał na swojej drodze. Wyraził serdecznie swoją wdzięczność pani dyrektor Eleonorze Harendarskiej, bowiem dzięki jej wsparciu debiutował na estradzie Filharmonii w wieku jedenastu lat z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis.

Dziękujemy Panu Adamowi za poświęcony czas i gorąco życzymy powodzenia i nieustającej pasji w realizowaniu muzycznych marzeń!

Paweł Świeca

Bilety 24