Klub Melomana

02.06.14

45. spotkanie

Klub Melomana

W sali kameralnej Filharmonii odbyło się  ostatnie spotkanie klubów Przyjaciół Filharmonii oraz Młodego Melomana w sezonie artystycznym 2013/2014, zapowiadając jednocześnie szybkie rozpoczęcie następnego.

Jak to zwykle bywało podczas naszych spotkań muzyczno – edukacyjnych i tym razem cieszyliśmy się obecnością gości, a byli nimi Damian Wilma, baryton, student prof. Wojciecha Maciejowskiego na V roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Oleksandr Yankevych, pianista, tegoroczny magistrant tejże Uczelni w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego. W ostatnim czasie repertuar Filharmonii przepełniony był utworami oratoryjno – kantatowymi różnych epok, w których duże miejsce zajmowały partie solistów śpiewaków. Podczas spotkań mieliśmy już okazję poznać warsztat głosowy żeński. Tym razem natomiast poznawaliśmy tajniki warsztatowe głosu męskiego, o których opowiadał Damian Wilma.

Wieczór otworzyła kompozycja „Morgen” Straussa w wykonaniu naszych gości, którzy tym sposobem wprowadzili uczestników spotkania w „klimat” kameralistyki wokalnej. W kolejnej części spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się o krótkiej muzycznej historii młodych i niezwykle zdolnych muzyków. Faktem, który wzbudził podziw wśród uczestników spotkania było to, iż Damian ze śpiewem klasyczno-operowym ma styczność zaledwie od 5 lat, natomiast 23-letni Oleksandr grę na fortepianie rozpoczął niemalże 10 lat temu w Szkole Talentów we Lwowie. W tak krótkim czasie jednak obaj młodzi muzycy zostali już laureatami konkursów krajowych i międzynarodowych. Ostatnie ich spektakularne osiągnięcia: niedawno  Damian otrzymał  I miejsce oraz dwie nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji, Sasha natomiast Grand Prix II Międzynarodowego Konkursu dla Pedagogów (2013).

Ciekawym tematem spotkania była również rozmowa na temat kameralistyki wokalnej oraz korelacji muzyki oraz warstwy lirycznej. Mogliśmy dowiedzieć się, a w dalszej części usłyszeć, że w tym przypadku muzyka wcale nie jest tylko podkładem dla śpiewaka, lecz równorzędną częścią składową utworu, elementem bez którego, jak sami muzycy stwierdzili, dany utwór nie był by już tym samym utworem. Dzięki młodym artystom poznaliśmy również, na czym polega partnerstwo muzyczne pomiędzy obojgiem wykonawców i jak ciężko czasem współpracuje się w  takim duecie, kiedy brakuje wzajemnego porozumienia. Goście opowiedzieli także o tym,  czym dla nich jest muzyka, jaką spełnia rolę, jak wiele godzin muszę ćwiczyć i ile odpoczywać. Poznaliśmy też historię ich współpracy, która jak się okazało zrodziła się zupełnie przypadkiem. Ponadto nasi goście opowiedzieli trochę o marzeniach i planach na przyszłość.

Na zakończenie usłyszeliśmy krótki popis w wykonaniu artystów, w którego skład wchodziły fragmenty pieśni Rachmaninowa, Williamsa oraz polskie pieśni Niewiadomskiego. Publiczność nagrodziła występ entuzjastycznymi owacjami. Dziękujemy serdecznie Damianowi i Saszy za udział w spotkaniu. Zanim się pożegnaliśmy nastąpiło jeszcze krótkie podsumowania z działalności Klubów w mijającym sezonie oraz przybliżenie kolejnych wydarzeń koncertowych, zwłaszcza tegorocznego 52. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego „Musica Antiqua Europae Orientalis”

Bilety 24