Bydgoski Festiwal Muzyczny

53. BFM – Europejskie dziedzictwo Chopin – Paderewski – Górecki – Penderecki

Bydgoski Festiwal Muzyczny

12.09–04.10.2015

„Muzyka – pozwalając na zachwyt – napełnia nas poczuciem cudowności istnienia”

Bohdan Pociej Szanowni Melomani,
bydgoskie święto muzyki – wpierw od 1963 jako Festiwal Muzyki Polskiej, następnie od 1968 jako Bydgoski Festiwal Muzyczny – przez minione półwiecze nie odeszło ani od swej formy, ani kluczowej idei, czyli powszechniania dorobku polskiej muzyki z udziałem wielkich artystów doby współczesnej. Historia muzyki polskiej obejmuje epoki od średniowiecza po czasy współczesne. Na dziedzictwo kulturowe Europy składa się wiele elementów, a niewątpliwie jednym z czołowych jest wpływ polskiej muzyki, dorobku jej twórców i dokonań na arenie międzynarodowej, zatem, kiedy mówimy o muzyce polskiej nie sposób nie myśleć też – europejskiej. W dziejach powszechnej historii muzyki na przestrzeni wieków XIX–XXI szczególnie zapisali się: Fryderyk Chopin – jako kwintesencja polskości w muzyce, patron Filharmonii Ignacy Jan Paderewski – postać emanująca pięknym, wzorcowym patriotyzmem, odbitym w jego partyturach, który jako pianista, kompozytor i mąż stanu nie ustawał w walce o niepodległość ojczyzny, Henryk Mikołaj Górecki – jeden z najoryginalniejszych twórców muzyki naszych czasów i Krzysztof Penderecki, który wciąż kreuje nowe oblicze muzyki światowej. Pragniemy bliżej przedstawić Państwu czterech naszych Rodaków, wybitne, charyzmatyczne Osobowości, Artystów świata i wszech czasów, których dzieła będą królować w programie tegorocznego Festiwalu. Polski charakter tegorocznej Imprezy dopełnią prezentacje utworów kolejnych wybitnych kompozytorów: Karłowicza, Kilara, Lutosławskiego, Perkowskiego, Regameya, Szymanowskiego czy Tansmana oraz aktualnie tworzących, jak Mikołaj Górecki i Marta Ptaszyńska. Zapraszam Państwa do uczestniczenia w tym muzycznym, wielobarwnym spektaklu z udziałem m.in. wirtuozów batuty: Jerzego Maksymiuka z bydgoskimi filharmonikami i Krzysztofa Pendereckiego z Chórem Filharmonii Narodowej czy Alexandra Liebreicha z katowickim NOSPR-em. Usłyszymy także po raz pierwszy w Bydgoszczy IV Symfonię „Tansman epizody” Henryka M. Góreckiego, której partytura po śmierci kompozytora została odkryta i przywrócona światu przez jego syna i ucznia Mikołaja. Obok wytrawnych, uznanych mistrzów klawiatury świeżością i talentem popiszą się pianiści u progu światowej kariery solistycznej, jak Dmitry Masleev – laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego (lipiec 2015), który zagra po Konkursie pierwszy raz tylko w Filharmonii bydgoskiej, i Julia Kociuban – pierwsza Polka, która została półfinalistką w historii tego prestiżowego moskiewskiego Konkursu czy Andrzej Wierciński – reprezentant Polski w tegorocznym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Będziemy też podziwiać po raz pierwszy w Bydgoszczy kunszt młodej generacji polskich instrumentalistów, którzy tworzą rewelacyjny Apollon Musagète Quartett. Na estrady festiwalowe gościnnie wkroczy także nowa polska muzyka XXI stulecia w aranżacji fenomenalnych akordeonistów Motion Trio i pianisty Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” czy nieustająco poszukująca inspiracji, pełna inicjatyw Maria Pomianowska ze swoim zespołem w egzotycznym składzie i bydgoskimi kameralistami w słynnym już projekcie muzycznym pt. „Chopin na 5 kontynentach”, usłyszymy pełne nieodpartego uroku rodzime pieśni w interpretacji sopranistki Barbary Zamek, odbędziemy sentymentalną podróż na koncert do oborskiego kościoła, gdzie w 1824 grało na organach 14-letnie „cudowne dziecko” – Fryderyk Chopin, a w koncercie towarzyszącym zawitają też rytmy z zupełnie innych kręgów kulturowych – czyli argentyńskie tango operita „María de Buenos Aires” Piazzolli. Wybitny muzykolog Józef Władysław Reiss mówił, że „najpiękniejsza ze wszystkich jest muzyka polska”. Witam gorąco naszych Melomanów na Festiwalu nasyconym polską nutą, który, mam wielką nadzieję, pozostawi w Państwa sercach i pamięci wiele dobrych wspomnień i poruszających wrażeń i że odkryje na nowo potęgę, indywidualność i ponadczasową urodę naszej muzyki oraz geniusz jej twórców.

Z serdecznymi wyrazami szacunku
Eleonora Harendarska

(wstęp z książki programowej 53. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego)

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa w foyer FP prac uczniów Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, wykonanych podczas pleneru malarskiego w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, które odbyło się w dniach 15–24 czerwca 2015. Przedsięwzięcie realizowane było we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Malarski plener w Lusławicach to urzeczywistnienie projektu pani Adrianny Ponieckiej-Piekutowskiej, wieloletniej dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki, oraz obecnego dyrektora pana Adama Balasa.

Repertuar

27.09.2015 | godz. 17, Obory, Kościół Matki Boskiej Bolesnej
Śladami Chopina

30.09.2015 | godz. 19, Toruń, Ratusz Staromiejski
Hommage à henryk mikołaj górecki

01.10.2015 | godz. 19
Międzynarodowy dzień muzyki – chopin na 5 kontynentach

02.10.2015 | godz. 19
Niezwykłe wydarzenie

04.10.2015 | godz. 19

Festiwal finansowany ze środków:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Miasta Bydgoszcz

„Festiwal jest organizowany w ramach projektu pn. „Kujawsko-Pomorskie Menu Kulturalne 2013–2014” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.