Klub Melomana

30.09.15

53. spotkanie

Klub MelomanaSpotkanie

16 czerwca 2015 o godz. 16 w foyer odbyło się uroczyste, VIII w sezonie artystycznym 2014/2015 spotkanie Klubu Przyjaciół Filharmonii i Klubu Młodego MelomanaPodczas spotkania w magiczny świat operetki porwała klubowiczów sopranistka Beata Bobińska, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jej codzienna praca związana jest z działalnością organizacyjną w zakresie upowszechniania muzyki wśród dzieci i młodzieży w Filharmonii Pomorskiej. Jest autorem wielu projektów edukacyjnych i artystycznych, ale nadal śpiew pozostał jej pasją, którą rozwija, występując podczas koncertów kameralnych, recitali czy festiwali. Przy akompaniamencie Joanny Derendy–Łukasik, bydgoskie artystki, uchyliły nam rąbka tajemnicy z programu koncertu sierpniowego pt. GALA TRZECH SOPRANÓW, który odbędzie się 21.08.2015 w Filharmonii Pomorskiej. W koncercie tym pani Beata Bobińska wystąpi jako solistka. Następnie niesamowity występ i niezwykle ciekawą prezentację usłyszeliśmy w wykonaniu naszych kolejnych gości – młodych artystów: Mateusza Szwankowskiego, od niedawna absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, klarnecisty, z pasji „duducisty”, miłośnika folkloru i muzyki etnicznej oraz Michała Stropy (akordeon), jeszcze studenta bydgoskiej Akademii Muzycznej. Prezentacja pana Mateusza Szwankowskiego dotyczyła etnicznego instrumentu, mało popularnego jeszcze w Polsce – duduka. Występ duetu przyniósł silne i niezapomniane wrażenia artystyczne a Klubowicze nagrodzili popis entuzjastycznymi owacjami. Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami. Zanim się pożegnaliśmy nastąpiło jeszcze krótkie podsumowania z działalności Klubów w mijającym sezonie oraz przybliżenie kolejnych wydarzeń koncertowych, zwłaszcza tegorocznego 53. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego.


Czy wiesz, że…

Armeński Duduk, to instrument dęty z pojedynczym lub podwójnym stroikiem, zrobiony jest z drzewa morelowego i ma ciepłą, miękką, trochę nosową barwę dźwięku, należy do organologicznej kategorii aerofonów. Duduki powszechne są na terenie Bliskiego Wschodu. Korzenie muzyki wykonywanej na duduku sięgają czasów ormiańskiego króla Tigranesa Wielkiego (95-55 p.n.e.). Instrument jest przedstawiony w licznych armeńskich rękopisach z okresu średniowiecza. Duduk akompaniuje popularnym, tradycyjnym piosenkom armeńskim i tańcom z różnych regionów kraju. Muzyka na duduk wykonywana jest na ogół przez duet. Jeden wykonawca tworzy muzyczny podkład dla melodii wiodącej, techniką oddechu permanentnego wydobywając z instrumentu cały czas jednostajny dźwięk (na spotkaniu tę rolę pełnił akordeon), drugi wykonawca rozwija złożone melodie oraz improwizuje. Istnieją cztery główne odmiany tego instrumentu, różniące się długością od 28 do 40 cm oraz rozpiętością dźwięków, od jednej do czterech oktaw. Dzięki temu, dźwięk duduka może wyrażać rozmaite nastroje, zależnie od treści utworu oraz kontekstu, w jakim jest wykonywany. Wielu Ormian uważa duduk za instrument, który najwymowniej wyraża ciepło, radość i historię ich społeczności. Coraz częściej słychać ten instrument w szacownych salach koncertowych, gdzie grają na nim zawodowi artyści muzycy.

Życzymy naszym wiernym Melomanom pięknych i radosnych wakacji, wypełnionych słońcem, wypoczynkiem i Muzyką. Do zobaczenia we wrześniu!

Bilety 24