Aktualności

26.10.23

Album RZEŹBA z kolekcji Filharmonii Pomorskiej

Aktualności

Szanowni Państwo, w Wasze ręce oddaje pierwszy tom czteroczęściowego albumu prezentującego zbiory sztuki współczesnej i nowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, które zapoczątkował i w lwiej części stworzył dyrektor Andrzej Szwalbe. Spiritus movens bydgoskiej kultury muzycznej (choć nie tylko) okresu powojennego słynął ze śmiałych pomysłów, które mimo przeciwności i niedostatków epoki słusznie minionej z sukcesem urzeczywistniał dla dobra sobie współczesnych i potomnych. Będąc zwolennikiem syntezy sztuk, dyrektor Szwalbe zadbał, by wspaniałą muzykę otulały dzieła plastyczne autorstwa najwybitniejszych twórców.

Stali bywalcy Filharmonii Pomorskiej przyzwyczaili się przez kolejne dziesięciolecia do obcowania z rzeźbami Myjaka, Koniecznego czy Zbrożyny, do widoku gobelinów Wnukowej, Brzozowskiego czy Bereźnickiego… Jednak to tylko mała cząstka naszych skarbów. Rozmiary kolekcji są tak ogromne, że nie wszystkie udaje się ekspanować, a ukryte w magazynach pozostają tajemnicą dla oczu miłośników sztuki. Nigdy też nie doczekały się one poważnego opracowania albumowego, co w Bydgoskim Roku Andrzeja Szwalbego postanowiliśmy zmienić.

Jest to zatem pierwsza tak szeroka prezentacja filharmonicznej kolekcji rzeźby, gobelinów, malarstwa i grafiki. Jestem przekonany, że dzięki temu wydawnictwu zyskamy nowych odbiorców, że grono miłośników naszej świątyni kultury poszerzy się o wielbicieli sztuk pięknych, a album ten zaświadczy o ponadczasowych projektach Andrzeja Szwalbego.

Maciej Puto
dyrektor Filharmonii Pomorskiej

Album do nabycia w kasie biletowej FP w cenie 60 zł.