Klub Melomana

13.12.08

1. spotkanie

Klub Melomana

Klub Młodego Melomana to najnowsza propozycja Filharmonii Pomorskiej, skierowana do młodych ludzi pasjonatów muzyki oraz młodzieży, która dopiero zaczyna odkrywać jej uroki.

Celem edukacyjnym naszego klubu jest zapoznanie i zainteresowanie młodych ludzi niełatwą w odbiorze muzyką klasyczną, tzw. muzyką poważną. Spotkania te będą niebywałą okazją do poznania artystów, muzyków, dowiedzenia się więcej o kulisach pracy w filharmonii oraz poszerzenia muzycznych zainteresowań.

Pierwsze spotkanie Klubu Młodego Melomana odbyło się 18 grudnia 2008. Specjalnie z tej okazji zaprosiliśmy Orkiestrę Salonową Junior PiK, założoną i prowadzoną przez Mirosława Żytę, pedagoga w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz kierownika grupy perkusyjnej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Orkiestra Salonowa Junior PiK to zespół, który tworzą kolejne pokolenia uczniów bydgoskiej szkoły muzycznej. Starsi nie zrywają z nią kontaktu, nawet po ukończeniu nauki, uczestniczą w próbach i koncertach już jako studenci różnych uczelni muzycznych. Orkiestra posiada lekki salonowy repertuar m.in. najbardziej porywające utwory Straussów, Frossiniego, Offenbacha czy Vlada Kabeca. Młodzi instrumentaliści są bardzo popularni i lubiani nie tylko w Bydgoszczy. Otrzymują zaproszenia na koncerty z całej Polski i zza granicy. Ostatnio mogliśmy zobaczyć ich na żywo bądź usłyszeć na antenie w poranku muzycznym w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Pan Mirosław Żyta, jak sam mówi, żyje całym sercem tym zespołem, zabiega o to, aby jak najwięcej młodzieży uprawiało tak “radosną muzykę”. Jest przykładem człowieka pochłoniętego pasją muzyczną.

Orkiestra Salonowa Junior PiK przywitała nas porywającymi tańcami Straussów, wprowadzając w radosny nastrój. Przedstawiła m.in. jak wygląda próba orkiestry, ile wymaga pracy i zaangażowania młodych muzyków rozczytanie i przygotowanie zupełnie nowego utworu. Pan Mirosław Żyta opowiedział nam również o działalności orkiestry. Bardzo pochlebny punkt w ich działalności to występy charytatywne: w szpitalach, hospicjach, na rzecz zwierząt z najbiedniejszych schronisk regionu itd. W tej orkiestrze ostatnimi laty, grały dwie wybitne osobistości artystyczne młodego pokolenia, czyli dyrygent Michał Dworzyński oraz skrzypek Paweł Zalejski, którego będziemy gościć na koncercie pt. „Młodzi mistrzowie” 30 stycznia 2009. Na zakończenie usłyszeliśmy przepiękną kolędę „Cicha noc”, która wprowadziła nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasze pierwsze spotkanie. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy zainteresowanych na następne spotkanie Klubowiczów!

Data kolejnego spotkania zostanie podana pod koniec stycznia.

Jowita Ochocińska

foto Klaudia Hołub

Bilety 24