Klub Melomana

10.03.09

2. spotkanie

Klub Melomana

Kolejne spotkanie (10.03.2009) w powiększonym znacznie gronie przeminęło w wyjątkowo miłej i przyjaznej atmosferze.

Należy podkreślić, że nasze spotkania mają charakter edukacyjny, to nie są zwykłe koncerty o czym mogli przekonać się nasi młodzi melomani. Podczas spotkania zaprezentował się Zespół Instrumentalny Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod kierownictwem profesora Piotra Sutta. Gościliśmy również dwóch pianistów Witolda Kawalca i Michała Kuzimskiego, absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczestników wielu warsztatów i konkursów pianistycznych. Tematem spotkania był wpływ przyrody, natury na inwencje i twórczość dwóch różnych kompozytorów: Tadeusza Szeligowskiego polskiego kompozytora, pedagoga i Camille’a Saint-Saënsa francuskiego kompozytora, wirtuoza fortepianu i organów. Wykład profesora Piotra Sutta był jednocześnie ilustrowany muzyką w wykonaniu naszych gości. Pianiści zaprezentowali nam Suitę pt. Na łące na dwa fortepiany Tadeusza Szeligowskiego, z kolei w wykonaniu zdolnej młodzieży wchodzącej w skład zespołu usłyszeliśmy jeden z najpopularniejszych utworów Camille’a Saint-Saënsa pt. Karnawał zwierząt, określanym przez samego kompozytora jako “fantazja zoologiczna”. Utwór jest cyklem czternastu miniatur, z których każda wykonywana jest przez inny skład wykonawców. Dodatkową atrakcją tego spotkania było wykonanie tego utworu przez profesora w jego aranżacji, na różne instrumenty.

Piotr Sutt kierownik zespołu, jest cenionym solistą perkusistą oraz kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku; od 1990 jest pierwszym perkusistą Polskiej Filharmonii Kameralnej, założycielem i liderem Gdańskiej Grupy Perkusyjnej “Jeunesses Musicales”. Koncertował w charakterze solisty na koncertach symfonicznych we Włoszech, Niemczech, Francji i Polsce. Dokonał wielu nagrań solistycznych i kameralnych klasyki perkusyjnej oraz muzyki najnowszej dla Polskiego Radia. Grając wiele prawykonań, przyczynił się do promocji sztuki perkusyjnej zarówno solistycznej, jak i kameralnej. W latach 1999-2003 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu pod patronem ministerstwa kultury. Od 2004 jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Praktyki Instrumentalnej. Zaangażowanie pana Piotra w działalność pedagogiczną zaowocowało wieloma znakomitymi absolwentami – laureatami międzynarodowych konkursów perkusyjnych.

Michał Kuzimski jest laureatem konkursu na stypendia artystyczne Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w 1994 oraz II nagrody w Konkursie im. F. Liszta we Wrocławiu w 1997. Występował z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego i orkiestrą kameralną Capellą Bydgostiensis Filharmonii Pomorskiej.

Witold Kawalec swoje umiejętności poszerzał biorąc czynny udział w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach Zdrój oraz w kursach “Fryderyk Chopin in memoriam” w Słupsku. W 1994 został laureatem konkursu na stypendia artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest członkiem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego “Pro Arte” a od 2006 dyrektorem artystycznym Inowrocławskich Koncertów Kameralnych, zainicjowanych w celu propagowania twórczości inowrocławskich kompozytorów i stworzenia warunków zaprezentowania swoich umiejętności wykonawców związanym z regionem. Obecnie Witold Kawalec i Michał Kuzimski są pracownikami Katedry Dydaktyki Fortepianu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Pragniemy przekonać młodzież, że członkostwo w naszym Klubie jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu i poszerzanie swojej wiedzy muzycznej. Jak na drugie nasze spotkanie frekwencja była imponująca, przyszło ok. 80 osób! Mamy nadzieję, że takie zainteresowanie spotkaniami Klubu Młodego Melomana zaowocuje jeszcze większą frekwencją młodych ludzi na koncertach Filharmonii Pomorskiej.
O terminie następnego spotkania poinformujemy wkrótce.

Jowita Ochocińska

Bilety 24