Klub Melomana

14.05.09

3. spotkanie

Klub Melomana

Spotkanie upłynęło w przemiłej atmosferze, a to za sprawą naszych gości, muzyków Filharmonii Pomorskiej, którzy przywitali nas trzecią częścią Koncertu podwójnego d-moll Jana Sebastiana Bacha.

Jest to jedyne tego rodzaju dzieło Bacha, które przetrwało do naszych czasów w swej pierwotnej postaci. Muzycy zaprezentowali grę na swoich instrumentach, opowiedzieli jak wyglądają przesłuchania do orkiestry oraz zdradzili tajniki pracy w orkiestrze symfonicznej. Gościliśmy Przemysława Buczka – klarnecistę i Marcina Pawełczyka – skrzypka, dwóch młodych, ambitnych, utalentowanych muzyków laureatów różnych konkursów muzycznych, związanych z naszą orkiestrą od 4 lat, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę muzyczną. Podczas spotkania poznaliśmy uroki muzyki kameralnej, zostały zaprezentowanie dwa instrumenty skrzypce i klarnet – ich historia, odmiany, budowa, techniki gry i brzmienie.

W wykonaniu muzyków mogliśmy usłyszeć utwory od baroku po współczesność: I Sonatę g-moll na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha, Czardasz Vittorio Montiego w opracowaniu na skrzypce, Homnage – utwór napisany przez jednego z najpopularniejszych kompozytorów hiszpańskich, przedstawiciela kierunku narodowego, impresjonizmu i neoklasycyzmu Manuela de Falla, w hołdzie dla twórczości Claude’a Debussy’ego, Arie na klarnet z towarzyszeniem fortepianu Eugeniusza Bozzy, współczesnego kompozytora i dyrygenta, oraz Trio na klarnet, skrzypce i fortepian Arama Chaczaturiana. Młodym muzykom podczas tego spotkania akompaniowała Adriana Kortas, dobrze znana postać w Filharmonii Pomorskiej, prelegentka i akompaniatorka audycji muzycznych dla dzieci i młodzieży organizowanych w Filharmonii, a od niedawna współorganizatorka cyklu koncertów dla dzieci pt. „Od brzuszka do uszka maluszka”. Młodzi melomani mieli wyjątkową okazję obejrzeć z bliska całą kolekcje klarnetów Pana Przemysława oraz spróbować gry na skrzypcach Pana Marcina, co było nie lada frajdą dla młodzieży. Spotkanie wzbudziło duży entuzjazm i mamy nadzieję, że kolejne będą równie interesujące i udane.

Lista osób KMM
Alina Nadolska
Małgorzata Popławska
Sabina Popławska
Iwona Jagieła
Kasia Jurkowska
Jacek Owcza
Ola Wiśniewska
Karolina Szramka
Daria Szramka
Marlena Lewandowska
Maria Jaracz
Agnieszka Rumel
Małgorzata Borek
Beata Sikora
Karolina Olchowska
Sławomir Cieszyński
Magdalena Wróblewska
Aleksandra Meler
Adam Kołacki
Piotr Piskorski
Krzysztof Piskorski
Kaja Woytynowska
Elżbieta Kolacka
Anna Pryłowska
January Gralik
Marta Pija
Alina Reut
Marta Skalińska
Kamila Rodzik
Sylwia Nowicka
Sylwia Wronkiewicz
Agnieszka Karwecka
Joanna Sobieszczyk
Aneta Ochocińska
Marta Wolsztyńska
Aleksandra Wypych

Jowita Ochocińska

Bilety 24