Klub Melomana

29.10.07

4. spotkanie

Klub Melomana
Helena Piniuta-Szurka

29 października 2007 w tradycyjny już poniedziałek sympatycy Filharmonii przybyli na kolejne spotkanie Klubu, niektórzy po raz pierwszy – bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie tą inicjatywą.

Na zaproszenie pani dyrektor Eleonory Harendarskiej złożyła nam wizytę pani redaktor Elżbieta Górska, która z radością przyjęła tytuł Honorowego Członka Klubu Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej, podkreślając, że jest fanką i wierną melomanką bydgoskiej Filharmonii od początku jej powstania. Pani Redaktor złożyliśmy również serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Jej imienin i urodzin (94 lata!). Wielce ucieszyła nas i wzruszyła mobilizacja Pani Redaktor, która pokonała wiele problemów, aby tylko “znów odwiedzić swoją ukochaną Filharmonię”.

Oto parę, dosłownie najważniejszych faktów z pięknego i bogatego życiorysu Pani Redaktor Elżbiety Górskiej, tych powiązanych już z naszym miastem.

Pani Elżbieta Górska, z wykształcenia filolog języka polskiego, przybyła do nas z Warszawy, po wielu powstańczych, wojennych tułaczkach, znalazła w Bydgoszczy azyl, nowe życie. Swoją niespożytą energię, naturę społecznika poświęciła Bydgoszczy i jej kulturze, rodzącej się, a właściwie reaktywującej się mozolnie na powojennych gruzach. Wpierw było szkolnictwo i praca nad redakcją – wraz z Włodzimierzem Dunarowskim i Franciszkiem Grottem – „Iskierek bydgoskich”, znakomitym i tak potrzebnym wówczas pismem dla młodzieży szkolnej. Od lat 50. aż do zasłużonej emerytury zaczyna się najdłuższa, największa przygoda Pani Redaktor – z Rozgłośnią Polskiego Radia, gdzie kierowała Działem Artystycznym, obejmującym głównie dziedziny literatury i muzyki. Znana jako Autorka reportaży literackich, słuchowisk, opiniowała także materiały literackie i muzyczne. Nieoceniona działalność Pani Redaktor na tym gruncie jest tym bardziej doniosła, że głód polskiego słowa na naszych terenach, na zgermanizowanym Pomorzu był ogromny w porównaniu z innymi dzielnicami polskimi. I jeszcze jedna niesłychanie istotna sprawa – można powiedzieć z cała odpowiedzialnością, że Pani Redaktor była mentorką – Jerzego Sulimy-Kamińskiego, pisarza, którego twórczość była związana przede wszystkim z Grodem nad Brdą, autora słynnej książki pt. “Most Królowej Jadwigi”. Most…” to powieść o Polsce międzywojennej, o wojnie, nie tej z frontu czy podziemia, ale o codzienności okupacji i czasach powojennych, kiedy Polska budziła się z koszmaru niewoli. To właśnie do Pani Redaktor nieodżałowany, nieżyjący już pan Jerzy zaniósł do zaopiniowania swoje pierwsze słuchowisko, to właśnie pod skrzydłami Pani Redakotr rozkwitał, rozwijał się talent pisarski Jerzego Sulimy-Kamińskiego, bowiem w tym skromnym, drobnym młodzieńcu Pani Elżbieta rozpoznała przyszły, wielki talent pisarski.

No i wreszcie szczera miłość do muzyki muzyka – Pani Redaktor nasza wierna i wytrawna Melomanka, Orędowniczka Filharmonii, w ogóle kultury wysokiej towarzyszy nam już tyle lat. Niezmiennie serdeczna, wyrozumiała, zawsze jest i będzie najmilszym gościem naszej Filharmonii.

Tradycyjnie też przywitaliśmy młodych, utalentowanych muzyków, uczniów bydgoskiej Szkoły Muzycznej, czyli:
Cyryl Bukowski, 15-letni wiolonczelista, uczeń Mieczysława Powidła, laureat wielu konkursów, Monika Orłowska, 17-letnia skrzypaczka, uczennica Bolesława Siarkiewicza oraz uczennica w klasie skrzypiec Małgorzaty Szadowiak, 18-letnia Aleksandra Pilarska. Gościem spotkania była również pedagog bydgoskich szkół muzycznych – Katarzyna Nowaczewska-Manthej. Owacje Klubowiczów były wielkie i gorące, cieszymy się, że mamy tak zdolną młodzież. Było coś dla ducha, i było coś dla ciała, czyli pyszne ciasteczka osobiście upieczone przez uczniów Zespołu Szkół Spożywczych w Bydgoszczy. Serdecznie dziękujemy Pani Renacie Sobieszczyk, naszej wiernej Melomance i jej uczniom!

Następne spotkanie zaplanowane zostało na poniedziałek, 3 grudnia 2007 o godz. 16 w foyer.

Oto kolejne nowe nazwiska na liście Klubu:
1. Miąsko Lubomira, 2. Nowakowska Irena, 3. Roszak Stanisław, 4. Krajewski Stanisław, 5. Wicherska Beata, 6. Lewińska Beata, 7. Skonieczny Władysław.

Mariola Grochowina

Bilety 24