Klub Melomana

06.03.12

Jubileusz 5-lecia działalności Klubu Przyjaciół Filharmonii (30. spotkanie)

Klub Melomana

Doczekaliśmy się  5. rocznicy powstania Klubu Przyjaciół Filharmonii Pomorskiej,  a dokładniej inauguracja miała miejsce 5 marca 2007.

Z okazji 2 okrągłych rocznic – pięciolecia Klubu i 30. spotkania pani Dyrektor Eleonora Harendarska wystosowała list do Klubowiczów, dziękując za tyle lat okazywanej przyjaźni naszej Instytucji, nie zabrakło delicji na okraszenie tego uroczystego dnia, a duchowych przeżyć dostarczyli nam specjalni goście wieczoru – Zespół Puzonowy działający przy bydgoskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Pawła Kalickiego. Absolwent warszawskiej uczelni muzycznej tuż po uzyskaniu dyplomu w 1992 rozpoczął pracę  jako puzonista solista w orkiestrze symfonicznej FP oraz w Zespole Szkół Muzycznych. Od 1998 jest wykładowcą AM w Bydgoszczy. Uczestniczył w wielu konkursach, kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych puzonistów. Posiada duży dorobek artystyczny. Obecnie poza działalnością solistyczną, kameralną i pracą w orkiestrze gra w kwintecie „Triumphal Brass Quintet”. Jest członkiem jury w konkursach i przesłuchaniach. Uczniowie pana Pawła zdobywają czołowe lokaty w turniejach puzonowych. Klubowicze mieli tego przedsmak uczestnicząc w krótkiej, ale bardzo różnorodnej prezentacji Zespołu Puzonowego, którego trzon stanowią studenci, a wśród tych utalentowanych puzonistów niczym rodzynek w cieście – jedyna kobieta pani Oliwia. Do zespołu dołączyli także tubista oraz pianiści, co nadało szczególnego brzmienia występowi. Parę niedługich fragmentów muzyki od Haydna po hity popowe odsłoniło jednakże umiejętności i  wielki talent młodych ludzi oraz  ich prawdziwe umiłowanie swojego instrumentu i pasję do przyszłej profesji.

Mieliśmy zaszczyt i ogromną  przyjemność wysłuchać Zespołu w składzie:

puzony (studenci AM): Aleksander Stuchała, Robert Rusek, Olimpia Nowakowska, Aleksander Babiński, Piotr Kustra, Kamil Jóźwiak
Cezary Zienkowski – muzyk OSFP, Paweł Kalicki – muzyk OSFP
tuba (student AM): Michał Knapkiewicz

Popisowe sola  na puzonie wykonali:  
Dawid Kalicki – Zespół Szkół Muzycznych
Olimpia Nowakowska – AM

Przy klawiaturze towarzyszyli: Magdalena Kurek i Marek Wroniszewski.

Nie obyło się bez szczegółowej prezentacji puzonu (geneza powstania, budowa, rodzaje instrumentu i jego dźwięku), która została przyjęta z wielkim zainteresowaniem. Część edukacyjną poprowadziła oraz artystów przedstawiła, jak zawsze, nasza koleżanka pani  Elżbieta Małek, b. skrzypaczka Orkiestry Symfonicznej. Muzyka dęta wprowadziła w doskonałe nastroje Klubowiczów, którzy nagrodzili gości gromkimi brawami. Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi, jego podopiecznym i wszystkim artystom za wspaniały, profesjonalny pokaz wypełniony szczerą radością ze wspólnego muzykowania. Blisko 2-godzinne spotkanie upłynęło w uroczystym, ale miłym klimacie, pełnym wspomnień, chwilami wręcz wzruszającym. Gorąco podziękowaliśmy wszystkim, którzy przez te lata wspierali  Dział Organizacji Widowni i Promocji i Reklamy FP w organizowaniu Klubu i jego spotkań, ale szczególne wyrazy wdzięczności zostały złożone na ręce pani Eli Małek, która jest z nami od chwili pierwszego spotkania i  której pomoc, wiedza muzyczna i doświadczenie są wprost nieocenione.

Mariola Grochowina

foto: Bożena Bąk, Jowita Ochocińska

Bilety 24