Wydarzenie

49. Bydgoski Festiwal Muzyczny

2011-09-10
festiwal

10.09.11 (sob.)

Wykonawcy:

Adam Kruszewski baryton
Krzysztof Bąkowski skrzypce
Anna Górecka fortepian

Repertuar:

Górecki Preludia na fortepian op. 1, Sonatina na skrzypce i fortepian op. 8, Wariacje na skrzypce i fortepian op. 4, Trzy pieśni op. 3, Dwie pieśni do słów F. G. Lorki op. 42, Fragmenty Norwidowskie „Błogosławione pieśni malinowe” op. 43,  Dwie pieśni sakralne op. 30 , Śpiewy do słów Juliusza Słowackiego op.48, Sonata na fortepian op. 6, Mała Fantazja na skrzypce i fortepian op. 73

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Koncert monograficzny Henryka M. Góreckiego, którego utwory kameralne usłyszymy w interpretacji znakomitych polskich artystów. Ponownie przy fortepianie zasiądzie Anna Górecka. Swoją osobowość artystyczną kształtowała pod opieką wybitnych pedagogów- mistrzów klawiatury. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem, następnie zdała z najwyższą punktacją do Staatliche Hochschule Für Musik w Trossingen (Niemcy) do klasy Wiktora Mierżanowa, pod którego kierunkiem studiowała dwa lata. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych w Senigallii i Hamburgu oraz Estrady Młodych XXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Od 2005 zatrudniona jest w katowickiej Akademii Muzycznej na stanowisku adiunkta. Ma na koncie nagrania dla radia i telewizji, jak również płytowe. Od 1998 współpracuje ze skrzypkiem Krzysztofem Bąkowskim, wykonując repertuar sięgający od utworów Mozarta do wieku XX. Krzysztof Bąkowski kontynuuje rodzinne tradycje muzyczne. Na skrzypcach zaczął grać pod wpływem i kierunkiem ojca, wybitnego skrzypka i pedagoga. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz na Indiana University w Bloomington w USA u Tadeusza Wrońskiego i Josefa Gingolda. W 1990 wygrał Konkurs Na Skrzypce Solo T. Wrońskiego w Warszawie. 

Artysta ma na swoim koncie kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych. Jako pierwszy kreował utwory skrzypcowe mi.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Szymańskiego, Jerzego Kornowicza, Hanny Kulenty, Aleksandra Lasonia. Wiele z nich jest jemu dedykowanych. Obecnie jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Narodowej. Pieśni mistrza Góreckiego usłyszymy z kolei w interpretacji jednego z największych polskich barytonów Adama Kruszewskiego. Absolwent stołecznej Akademii Muzycznej jest laureatem zaliczanego do najbardziej prestiżowych w świecie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w s-Hertogenbosch (Holandia, 1987), Konkursu im. Kiepury w Krynicy (1988) oraz międzynarodowych konkursów wokalnych w Rio de Janeiro (Brazylia, 1989) i w Nantes (Francja, 1989). Od 1993 współpracuje z Operą Narodową.

Bilety 24