Wydarzenie

49. Bydgoski Festiwal Muzyczny

2011-09-19
festiwal

19.09.11 (pon.)

Wykonawcy:

Przyjaciele H.M. Góreckiego
Kapela Jana Karpiela BułeckiHurda (Zakopane)

Repertuar:

Muzyka polskich Tatr

Bilety:

Bilety do nabycia w sklepie Pamiątki przy Flisaku w Toruńskim Ratuszu Staromiejskim,w salonach Empik, na www.ebilet.pl oraz w kasie biletowej FP

„Pan profesor Henryk Mikołaj Górecki rozpoczął swą przygodę z Podhalem już pół wieku temu. Zafascynowany urodą i kulturą regionu przyjeżdżał z małżonką, również z całą rodziną od 1959 roku. Przebywał w kilku miejscach na Podhalu, między innymi w Chochołowie, (…) Nie stronił od Zakopanego, ale nie przepadał za nim. (…) Przebywając za płotem u „stryka Jędrzka” – krewnego mej małżonki, usłyszał moje rzępolenie na złóbcokach i kozie, i tak rozpoczęła się nasza znajomość. W roku 1995 mistrz kupił dom w Zębie i zaczął przebywać między nami coraz częściej. Za miedzą „u Kuźmy” miał znakomitą śpiewaczkę Bogusię Stoch, później jej męża Bartka Kudasika, z którymi szczerze się zaprzyjaźnił.

Zaowocowało to koncertem Filharmonii Bydgoskiej, która pod batutą cudownego Miecia Nowakowskiego odegrała koncert „Trzech Mistrzów” – Szymanowskiego, Góreckiego i Kilara, nasza „muzyka” dzielnie ją wówczas wspomagała, ilustrując dzieła archetypem. Głos Bogusi podparty pięknym altem Eli Porębskiej wywołał burzę oklasków. Potem pomysł ten podchwycili inni dyrygenci i rozpoczęła się nasza pielgrzymka po filharmoniach. Poznań – dwa razy, Kraków, Katowice – NOSPR i Filharmonia, Rzeszów a potem Barcelona, Madryt …(…).”

To fragmenty reminiscencji o Henryku Mikołaju Góreckim nakreślonej przez Jana Karpiela Bułeckę, znanego zakopiańskiego muzykanta, bajarza i architekta, założyciela kapeli Hurda. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego ojciec – Bolesław był skrzypkiem prymistą i zbieraczem nut podhalańskich; matka Zofia występowała w zakopiańskim zespole Klimka Bachledy. Nauczył się grać od ojca, natomiast sam opanował grę na innych instrumentach pasterskich regionu Podhala, których jest też budowniczym: piszczałkach pojedynczych, podwójnych, trombicie i dudach podhalańskich, czyli kozie. Dzisiaj jest wybitnym muzykiem Podhala, znawcą góralskiej i karpackiej muzyki i tradycji. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego za rok 1988 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej. Dużo koncertuje zarówno z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego (nagroda „Fryderyk 96”), jak i własnym zespołem.

Kapela Jana Karpiela BułeckiHurda. „Muzyka”, czy jak wolimy na nizinach „Kapela” Jana Karpiela „Bułecki” to dziś niewątpliwie najlepsza muzyczna wizytówka Podhala, od szacownych murów filharmonii po kilkudziesięciotysięczne koncerty rockowe. Zaś wirtuozeria Jana Karpiela „Bułecki” połączona z ogromną erudycją muzyczną i etnomuzykologiczną, stawia go wśród najważniejszych postaci w historii muzyki Karpat. Mimo, iż główne źródło ich inspiracji to folklor Tatr i rodzinnego Podhala, to mistrzowskie interpretacje muzyki z różnych regionów Polski, Słowacji, Czech, Węgier czy Rumunii sprawiły, że Zespół uznawany jest dziś przez muzyków, fachowców i wielbicieli folkloru za jedną z najwybitniejszych formacji kultywujących i prezentujących na najwyższym poziomie muzykę ludową Karpat. W ich repertuarze odnajdziemy zarówno nuty podhalańskie, niejednokrotnie ocalone przez zespół od zapomnienia, jak i wirtuozerskie opracowania muzyki cygańskiej, żydowskiej, słowackiej czy łemkowskiej.

Bilety 24