49. Bydgoski Festiwal Muzyczny
2011-09-1919.09.11 (pon.)
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Agnieszka Duczmal dyrygent
Jarosław Żołnierczyk skrzypce
Repertuar:
H. M. Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Twardowski – Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową
M. Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową
Musorgski – Obrazki z wystawy w opr. Agnieszki Duczmal
Bilety:
Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl oraz w kasie biletowej FP
„Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów.”
The Gazette Montreal (Kanada)
„Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie p. Duczmal,[…].”
The Independent, Londyn (Wielka Brytania)
Z okazji Festiwalu estrada Filharmonii będzie gościć dyrygentkę wielkiego formatu i jej orkiestrę, która niezmiennie, od przeszło czterdziestu lat, kojarzy się – zarówno w kraju, jaki poza jego granicami – z najwyższą klasą i mistrzostwem wykonawstwa. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem „Jeunesses Musicales”, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę Srebrnego Medalu Herberta von Karajana w 1976 na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej w 1977 w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Do 2010 Orkiestra pod jej batutą nagrała dla Polskiego Radia ponad 9500 minut muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności i wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską, regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych. W dorobku artystycznym Zespołu znajduje się wiele prawykonań.
Agnieszka Duczmal
„Jest zdecydowana i witalna, i porusza się jak płomień.”
Walls Journal (Wielka Brytania)
Najsłynniejsza polska dyrygentka urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent-asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym. Artystka została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970. W 1975 uzyskała wyróżnienie w IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.
Solista koncertu Jarosław Żołnierczyk jest absolwentem poznańskiej uczelni muzycznej, w której obecnie również wykłada na stanowisku adiunkta. Jest laureatem krajowych i zagranicznych festiwali, a także konkursów skrzypcowych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. C. Nielsena w Odense (Dania, 1984 – IV nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. G. Kulenkampfa w Kolonii (Niemcy, 1988 – V nagroda), X Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1991 – I wyróżnienie oraz Nagroda Dziennikarzy). Od 1987 jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z którą wielokrotnie występuje także jako solista, i z którą dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Koncertowi towarzyszyć będą, wyeksponowane na estradzie, obrazy Mariusza Kałkowskiego, nawiązujące do „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego. Inspiracją do skomponowania tego niezwykłego cyklu była śmierć jednego z najlepszych przyjaciół Musorgskiego – Wiktora Hartmanna. W 1874 zorganizowano wystawę jego rysunków i akwarel, której zwiedzenie natchnęło kompozytora do stworzenia dziesięciu miniatur fortepianowych poprzedzielanych sześcioma „Promenadami”. W 1922 Ravel zinstrumentalizował to wspaniałe dzieło na orkiestrę symfoniczną i dzięki temu „Obrazki z wystawy” stały się najbardziej znanym dziełem Musorgskiego. Obecni „Obrazki”, w opracowaniu A. Duczmal, zainspirowały artystę do namalowania opowieści o współczesnym człowieku przechadzającym się promenadą życia śladami Musorgskiego i Hartmanna. Mariusz Kałdowski, artysta malarz, grafik ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie mieszka w Westerham (Wlk. Brytania). Od wielu lat tworzy obrazy, które są ilustracją do muzyki klasycznej.