Wydarzenie

51. Bydgoski Festiwal Muzyczny

festiwal

30.09.13 (pon.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski dyrygent

Repertuar:

Krzysztof Penderecki Sicut locutus Est z „Magnificat” na chór mieszany a cappella, Benedictum Dominum na chór mieszany a cappella, Missa Brevis, Kadisz na chór męski a cappella (fragment), O Gloriosa Virginum na chór mieszany a cappella oraz Negro spirituals, m.in. H. Bright, B.W. Dennarda, A. ParkerL. Farrowa, W.L. Dawsona

Bilety:

Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Okazja niecodzienna, aby uczestniczyć w koncercie a cappella jednego z najznakomitszych chórów w Polsce pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego, który jest postrzegany jako jeden z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego współpracował również z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji.

Dla uczczenia jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego Chór zaprezentuje specjalny repertuar, na który złożą się chóralne utwory a cappella kompozytora oraz – w drugiej części koncertu – pieśni Negro Spirituals. Nazwa ta obejmuje pieśni religijne czarnych Amerykanów, tworzone od początku XIX wieku na bazie brytyjskiego materiału hymnicznego. Obejmują kilka gatunków: Song Sermons (pieśni kazania), Jubilees (pieśni radosne) Gospel songs (pieśni ewangeliczne) i Sorrow Spirituals (pieśni duchowej troski). Są one jednym z gatunków, z których wywodzi się blues. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane ich nowoczesne aranżacje autorstwa uznanych międzynarodowych artystów.

Bilety 24