51. Bydgoski Festiwal Muzyczny
25.09.13 (śr.)
Wykonawcy:
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Wojciech Rajski dyrygent
Wojciech Staroniewicz saksofon
Andrzej Jagodziński Trio:
Andrzej Jagodziński fortepian
Czesław „Mały” Bartkowski perkusja
Adam Cegielski kontrabas
Repertuar:
Część 1
Górecki – Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40
Penderecki – Sinfonietta per archi
Lutosławski – Muzyka żałobna
Część 2
Wojciech Staroniewicz – Among the Monks / Włodzimierz Nahorny
Antonio Carlos Jobim – The Girl from Ipanema / Włodzimierz Nahorny
Joe Henderson – Black Narcissus / Andrzej Jagodziński
Duke Ellington – Sophisticated Lady / Artur Jurek
Wojciech Staroniewicz – Ja w kapeluszu / Andrzej Jagodziński
Sonny Rollins – Duke of iron / Andrzej Jagodziński
Luiz Bonfa – Gentle Rain / Włodzimierz Nahorny
Joseph Kosma – Autumn leaves / Włodzimierz Nahorny
Mecenasem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest Grupa ENERGA
Bilety:
Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP
Intrygujące spotkanie muzyki klasycznej i jazzu w wykonaniu świetnych polskich instrumentalistów. Wojciech Rajski, absolwent warszawskiej Akademii w klasie Bogusława Madeya oraz uczelni w Kolonii i Wiedniu, prowadził wiele znakomitych orkiestr w Niemczech i Polsce. W 1993 rozpoczął działalność pedagogiczną, otrzymując tytuł profesora. W latach 1993-2006 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, z którą wiele koncertował w Polsce i za granicą oraz nagrywał dla Polskiego Radia. Ma w swym fonograficznym dorobku ponad 60 płyt, dokonuje również nagrań dla polskiego radia i telewizji, jak również dla niemieckich SAT1, 3SAT i ARD. W 1982 Wojciech Rajski stworzył orkiestrę smyczkową, złożoną z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego debiutowała w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później otwierała ważne niemieckie festiwale. Od 1984 orkiestra nosi nazwę Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Pod koniec lat 80. zespół dawał prawie 100 koncertów rocznie w Europie, USA, Azji. Wojciech Staroniewicz to postać znana polskiej publiczności od ponad 20 lat. Saksofonista jazzowy i kompozytor zaskakujący wciąż nowymi autorskimi projektami muzycznymi, o szerokim spektrum stylistycznym, znakomity sideman, chętnie jest zapraszany do współpracy przez innych muzyków. W ostatnich latach koncertuje jako solista z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Andrzej Jagodziński, pianista, kompozytor i aranżer w1993 stworzył trio firmowane jego nazwiskiem, do którego zaprosił wytrawnych jazzmanów: Adama Cegielskiego, kontrabasistę, cenionego muzyka sesyjnego i pedagoga oraz Czesława „Małego” Bartkowskiego, perkusistę, legendę polskiej sceny jazzowej.
Polska Filharmonia Kameralna Sopot zainicjowała nietuzinkowy projekt nagrania płyty jazzowej z udziałem smyczków. Płyta pt. „Tranquillo” ukazała się w 2012 i większość utworów z tego krążka usłyszymy w II części koncertu.
„Od czasu gdy Charlie Parker spełnił swoje marzenie nagrywając z orkiestrą smyczkową płytę „Charlie Parker with Strings”, każdy szanujący się saksofonista jazzowy, a takim z pewnością jest Wojciech Staroniewicz, stara się mieć w swoim dorobku nagranie z orkiestrą o klasycznym rodowodzie. Zwykle smyczki są wzmocnione instrumentami dętymi jak u Joe Lovano „Symphonica” lub jest to pełna orkiestra symfoniczna, jak w wypadku wspólnego nagrania Stinga i Branforda Marsalisa czy płyty Joshuy Redmana „Omnifenix”. Staroniewicz zrezygnował z nadmiernego rozbudowywania składu orkiestry zostawiając tylko smyczki, dzięki czemu nagranie cechuje pewna aksamitność brzmienia. Jazzowym spoiwem jest znakomite, grające z niezwykłym wyczuciem i stalowym drivem, Trio Andrzeja Jagodzińskiego. Wspólne nagrania Staroniewicza z Polską Filharmonią Kameralną Sopot są naturalną konsekwencją wieloletniej współpracy koncertowej.
Na albumie zatytułowanym „Tranquillo” znajdą się, między innymi, znane kompozycje A.C. Jobima, Joe Hendersona, Duke’a Ellingtona, a także oryginalne utwory Staroniewicza. Kapitalny wpływ na siłę wyrazu i całość brzmienia mają aranżacje utworów napisane przez Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego i Artura Jurka.”