Wydarzenie

52. BFM – Musica Antiqua Europae Orientalis

festiwal

21.09.14 (niedz.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Zespół L’ARPEGGIATA – CHRISTINA PLUHAR
Christina Pluhar teorba, kierownictwo artystyczne (Austria / Francja)
Mísia śpiew fado (Portugalia)
Nuria Rial sopran (Hiszpania)
Vincenzo Capezzuto śpiew (Włochy)
Anna Dego taniec  (Włochy)
Doron Sherwin kornet (USA / Włochy)
Margit Übellacker psałterium (Austria / Niemcy)
Eero Palviainen gitara barokowa, arcylutnia (Finlandia)
David Mayoral instrumenty perkusyjne (Hiszpania)
Francesco Turrisi klawesyn, instrumenty perkusyjne (Włochy/Irlandia)
Boris Schmidt kontrabas (Belgia / Luksemburg)
Daniel Pinto fado viola (Portugalia)
Sandro Daniel Costa gitara portugalska (Portugalia)

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Mediterraneo

Słońce i poezja są w sercu nowej muzycznej odysei Christiny Pluhar… Artystka i jej sławny międzynarodowy zespół L’Arpeggiata oraz specjalni goście – Mísi, największa portugalska gwiazda fado, Nuria Rial – znakomita katalońska sopranistka oraz Vincenzo Capezzuto – uznany włoski tancerz i śpiewak zapraszają do intrygującej i pełnej egzotyki podróży po krainach położonych nad basenem Morza Śródziemnego, kolebki najstarszych cywilizacji świata – Egiptu, starożytnej Grecji i Rzymu, które dały początek współczesnej kulturze europejskiej. W duchu idei, że „morze łączy, a nie dzieli odrębne kultury”, aby odkrywać i potwierdzić wspólne kulturowe korzenie Starego Kontynentu poprowadzą słuchacza przez tradycyjną muzykę – od Portugalii do Turcji, w pobliże wybrzeży Grecji, Tunezji i Italii – w której słychać także wielowiekowe wpływy nut arabskich i osmańskich.

Wokaliści i instrumentaliści zespołu, repezentujący poszczególne kraje położone nad Morzem Śródziemnym, dają jedyną w swoim rodzaju okazję do posłuchania i delektowania się muzyką, która zadziwia zarówno podobieństwami, jak i różnicami. Siłę muzycznych przeżyć niewątpliwie wzmocnią pieśni śpiewane w griko – języku ojczystym Greków zamieszkujących Kalabrię i Apulię we Włoszech, tzw. Italogreków oraz barokowe instrumentarium, z tradycjami śródziemnomorskimi, jak: kornet, podobny do trąbki, wydający jednakże „cieplejszy” ton, psałterium – pierwowzór cymbałów, teorba – szarpany instrument z rodziny lutni czy tzw. chittara battente – gitara włoska oraz instrumenty akompaniujące śpiewakom portugalskiego fado, czyli gitara portugalska – tradycyjnie 12-strunowa, na której odgrywana jest zazwyczaj główna melodia w utworze i fado viola – gitara występująca w wielu lokalnych wariantach.

Mediterraneo to kolejny niesamowity, porywający projekt wspaniałych muzyków, którzy pokochali barok, ale nadali mu inny, bardziej współczesny i nowoczesny, nadzwyczaj świeży wymiar.

Zespół, założony przez Christinę Pluhar w 2000, skupia artystów z różnych środowisk muzycznych, pochodzących z wielu krajów Europy i świata, wokół spektakularnych programów-projektów tworzonych przez Christinę Pluhar w oparciu o jej muzykologiczne poszukiwania i ciekawość, która ją stymuluje do działania oraz o jej niezmierzony talent. Brzmienie zespołu, który powstał pod jej kierunkiem na bazie instrumentów szarpanych, rozpoznawalne jest natychmiast. Od samego początku swego istnienia l’Arpeggiata stawia sobie za cel interpretację bogatej muzyki mało znanego repertuaru kompozytorów rzymskich, neapolitańskich i hiszpańskich wczesnego baroku. Głównymi motywami, którymi kieruje się zespół jest improwizacja i poszukiwanie najczystszej tradycji w muzyce barokowej, a także inscenizacja spektakli-„événements”. Popularyzuje w ten sposób spotkanie muzyki i śpiewu z innymi dyscyplinami sztuki epoki baroku, nieodłącznymi w tamtym czasie, takimi jak taniec i teatr, prezentując jednocześnie otwartość na różnorodne gatunki muzyczne, jak jazz i muzykę tradycyjną.

Bilety 24