Wydarzenie

60. BFM | Arvo Pärt

festiwalfilharmonia

02.10.22 (niedz.) godz. 17.00

Wykonawcy:

Repertuar:

Arvo Pärt:
Fratres na skrzypce solo, orkiestrę i perkusję
Cantus in Memory of Benjamin Britten na orkiestrę smyczkową i dzwony
Adam’s Lament na chór mieszany i orkiestrę smyczkową
Salve Regina na chór mieszany i orkiestrę smyczkową
Te Deum

Pokora, prostota i mistycyzm to słowa oddające charakter kompozycji Arvo Pärta. Twórczość tego estońskiego kompozytora odbiega od wszelkich konwencji, przepełniona jest subtelną metafizyką, która staje się źródłem duchowych doznań. W pierwszych etapach twórczości Pärt poruszał się w nurcie neoklasycystycznym i awangardowym. Punktem zwrotnym stał się moment, gdy uświadomił sobie, że środki, jakimi dysponuje muzyka współczesna, są niewystarczające do wyrażenia wszystkiego, co pragnął wyrazić. „Wtedy odkryłem, że elementarne prawdy ziemi i nieba, ludzkiej kultury, miały już te sposoby wypowiedzi, których szukałem, i okazały się o wiele łatwiejsze i czystsze niż to, czego my używaliśmy” – wspominał. Istotę spokoju i skupienia – w samotności, w milczeniu, w modlitwie – muzyk odnalazł w hezychii (gr. uciszenie), czyli medytacyjno-ascetycznych praktykach mnichów z klasztoru na Świętej Górze Athos. Praktyki te przełożył na swój język muzyczny, w którym podstawą dzieł stała się pojedyncza nuta oraz moment ciszy przynoszący wytchnienie w pędzącym świecie.

Koncert poprowadzi Tõnu Kaljuste, znakomity interpretator muzyki Arvo Pärta. Za album Adam’s Lament, z muzyką Pärta otrzymał w 2013 r. nagrodę Grammy. Jest założycielem Estonian Philharmonic Chamber Choir oraz Tallinn Chamber Orchestra, zespołów które zaprezentują się podczas tego wyjątkowego koncertu.

Honorowy Patronat nad 60. BFM objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Recenzja z koncertu, autorstwa Zuzanny Orzechowskiej – uczennicy V klasy OSM II stopnia  Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, zwyciężczyni Konkursu na recenzję organizowanego przez OSM we współpracy z Filharmonią Pomorską.

Bilety 24