Wydarzenie

60. BFM | Kilar

festiwalfilharmonia

07.10.22 (pt.) godz. 19.00

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Marek Pijarowski dyrygent
Aleksandra Kubas-Kruk sopran
Violetta Bielecka przygotowanie chóru
Magdalena Miśka-Jackowska prowadzenie
Marcin Żebrowski prowadzenie

Repertuar:

Wojciech Kilar:
muzyka z filmu Król ostatnich dni
Angelus
Exodus

60. BFM zwieńczony zostanie twórczością wybitnego polskiego kompozytora – Wojciecha Kilara, twórcy muzyki filmowej i poważnej. Napisał ścieżkę dźwiękową do ponad 160 filmów. Współpracował z wieloma reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim i Romanem Polańskim. Podczas koncertu usłyszymy muzykę napisaną do filmu Król ostatnich dni: Gloria, Miserere, Engele, Sanctus, Die Belagerung, Agnus Dei, Engels Traum, Hinrichtung.

Oprócz muzyki filmowej, artyści pod dyrekcją Maestro Marka Pijarowskiego wykonają również dwa dzieła muzyki poważnej Wojciecha Kilara: Exodus i Angelus.

Poemat Exodus powstał w 1981 roku. W swej idei formalnej nawiązuje do Bolera M. Ravela. Kompozytor potwierdził w swych wypowiedziach, iż nawiązanie owo jest w pełni zamierzone. Exodus stanowiłby trzecią – po Ravelu i Szostakowiczu (VII Symfonia) – wersję fascynującego crescendowania formy, opartej na jednym obsesyjnie powtarzanym temacie czy pomyśle. 

Angelus tytułem nawiązuje do Pozdrowienia Anielskiego, jednej z modlitw katolickich. Powstał w 1984 roku dla kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. „To jest chyba pierwszy mój utwór religijny” – mówił przed laty Wojciech Kilar. „Zaraz wszakże ogarniają mnie wątpliwości, jakoś nie mam śmiałości przyznać się do muzyki czysto religijnej. Jest to przecież Angelus, utwór w którym sacrum i profanum jak zwykle w mojej twórczości wzajemnie się przenikają i łączą (…)”.

Honorowy Patronat nad 60. BFM objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Bilety 24