Wydarzenie

61. BFM | Śladami MAEO…W kręgu muzyki azerbejdżańskiej

festiwalfilharmonia

01.10.23 (niedz.) godz. 17.00

Wykonawcy:

Mugham Group:
Nisbat Sadrayeva
śpiew
Huseyn Malikov śpiew
Rovshan Qurbanov tar
Toghrul Asadullayev kamancze
Vusal Bayramov nagara
Rafael Asgarov balaban
Urszula Guźlecka prowadzenie

Repertuar:

dawna muzyka azerbejdżańska

Mugam (Mugham) to narodowa forma muzyczna należąca do narodów Wschodu. Jest przykładem muzyki klasycznej opartej na tradycji przekazu ustnego. Mugam stanowi podstawę azerbejdżańskiej muzyki ludowej.

W muzyce Azerbejdżanu istnieje siedem głównych mughamów: Rast, Shur, Segah, Shushtar, Chargah, Bayati-Shiraz, Humayun. Uzeir Hajibeyli w swojej naukowo-teoretycznej książce „Podstawy muzyki ludowej Azerbejdżanu” charakteryzuje i wyjaśnia nastrój nadawany słuchaczom przez mughamów w następujący sposób: „Rast” wzbudza w słuchaczach odwagę i radość, Shur – zabawny, liryczny nastrój, Segah – poczucie miłość, Shushter – głęboki smutek, Chargah – uczucie podniecenia i pasji, Bayati-Shiraz – smutek, Humayun – wywołuje uczucie głębokiego smutku.
Nagranie mugamu znalazło się na dyskach Voyager Golden Record umieszczonych na dwóch sondach wystrzelonych w kosmos przez NASA w 1977 roku w ramach programu Voyager. W 2003 roku mugam został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2005 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Bilety 24