Wydarzenie

Antonín Dvořák i jego arcydzieła

2010-05-14
Filharmonia

14.05.10 (pt.)

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Tadeusz Wojciechowski
 dyrygent
Rafał Kwiatkowski wiolonczela
Barbara Gogol-Drożniakiewicz słowo

Repertuar:

Dvořák – Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
Dvořák – VII Symfonia d-moll op. 70

Bilety:

Sprzedaż internetowa biletów na koncert: www.ebilet.pl

Od czasów Bacha do dziś popularność wiolonczeli przeżywała upadki i wzloty, jednak udało się jej utrzymać ważną pozycję, czego dowodzą zarówno wielka liczba znakomitych solistów na niej grających, jak i dzieła wykorzystujące  walory wiolonczeli. Niewątpliwie do najbardziej znanych i najpiękniejszych, stanowiących fundament  żelaznego repertuaru wirtuozów wiolonczeli, należy Koncert h-moll Dvořáka. Wiele wyrażają słowa samego  Brahmsa, który  tak opisał ten Koncert wiolonczelowy  czeskiego kompozytora: „Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał  ten koncert.” Dzieło, które w pewnym stopniu wieńczy twórczość Dvořáka,  powstało w Ameryce  w latach 1894 – 1895, u schyłku życia kompozytora i stanowi jakby jego spojrzenie w przeszłość na cały swój  dorobek muzyczny: słychać w nim bowiem reminiscencje i cytaty z oper i pieśni oraz oddźwięki, tak bardzo amerykańskiej, Symfonii „Z Nowego Świata”, ale także echa muzyki jego mistrzów: Brahmsa i Beethovena…

Pierwszego wykonania Koncertu h-moll dokonał angielski wiolonczelista Leo Stern w londyńskiej Queen’s Hall, 19 marca 1896. W naszej sali koncertowej  to romantyczne, pełne symfonicznego rozmachu dzieło usłyszymy w interpretacji Rafała Kwiatkowskiego. Obecnie 32-letni  artysta już od najmłodszych lat zwyciężał w licznych młodzieżowych konkursach w Polsce i USA, ale solistyczną karierę na światowych estradach umożliwiły mu najbardziej prestiżowe laury konkursowe – pierwsze nagrody zdobyte w Chile (1996), Ljubljanie, Lipsku, Kuhmo w Finlandii (1998), w 1999  zwyciężył w Światowym Finale Konkursu „Young Concert Artists” w Nowym Jorku, a w 2002  został laureatem II nagrody w Międzynarodowym Konkursie „Paulo Cello” w Helsinkach. Wiolonczelista koncertował  w wielu krajach Europy, obu Amerykach, Afryce i Azji. Koncertował jako solista z zagranicznymi orkiestrami; w kraju regularnie występuje i nagrywa – CD z koncertem Lutosławskiego pod dyr. Antoniego Wita  zostało nagrodzone m.in. dwoma „Fryderykami” w 2005. Jego kolejna płyta z koncertami Szostakowicza również otrzymała nominację do „Fryderyka”. Rafał Kwiatkowski jest regularnie zapraszany przez Krzysztofa Pendereckiego do polskich i zagranicznych wykonań jego koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych. Wiolonczelista bierze udział w wielu renomowanych festiwalach; z zamiłowaniem też uprawia kameralistykę. W lutym 2009 zagrał serię koncertów z Krystianem Zimermanem wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz. Przedsięwzięcie zostało zwieńczone nagraniem płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon. Rafał Kwiatkowski prowadzi również działalność pedagogiczną w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Kolejny punkt programu to VII Symfonia, którą Dvořák napisał na prośbę Londyńskiego Towarzystwa  Filharmonicznego, którego był honorowym członkiem, toteż z wyjątkowym oddaniem i starannością oddał się temu wyjątkowemu zleceniu.  Wybitny znawca twórczości kompozytora O. Šourek tak opisuje Symfonię d-moll: „Jego (Dvořáka) twórcza wypowiedź wznosi się w tej Symfonii na wyżyny, jakich w takiej sile i wielkości symfonicznej koncepcji i formy nigdy przedtem nie osiągnął i – nie miał już osiągnąć (…)”. Koncert z arcydziełami Dvořáka poprowadzi szef filharmoników bydgoskich – maestro Tadeusz Wojciechowski.

Bilety 24