Wydarzenie

Ave Maria

filharmonia

05.11.14 (śr.)

Sylwetka mężczyzny, trzymającego w dłoniach klarnet

Wykonawcy:

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Waldemar Kośmieja
 kierownictwo artystyczne
Barbara Kubiak
 sopran

Repertuar:

Bach/Gounod, Schubert, Donizetti, Piazzolla, Lorenc, Cherubini,
Verdi, Massenet, Mascagni, Caccini/Vavilow

Bilety:

Bilety do nabycia na www.ebilet.pl
oraz w kasie biletowej FP

Najsłynniejsze Pieśni


Koncert będzie prezentacją ostatniego przedsięwzięcia fonograficznego Capelli, którą jest płyta pt. Ave Maria, zawierająca 10 utworów z różnych epok, począwszy od kompozycji Florentczyka Luigiego Cherubiniego (1760–1842), kończąc na współczesnych – autorstwa argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli czy jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców muzyki filmowej Michała Lorenca, których zainspirowały słowa modlitwy „Ave Maria”. Najbardziej powszechną muzyczną formą Pozdrowienia Anielskiego była i jest nadal pieśń.

Do wykonania wokalnych partii solowych zaproszona została sopranistka Barbara Kubiak z Teatru Wielkiego w Poznaniu, artystka ceniona za największe kreacje operowe (Verdi, Puccini, Bellini, Mozart, Beethoven), z ogromnym powodzeniem występująca również w repertuarze oratoryjnym i koncertowym. Stale współpracuje z największymi polskimi filharmoniami i festiwalami, wykonując takie dzieła jak Brittena War Requiem, Mahlera IV i VIII Symfonię, Góreckiego II i III Symfonię, Kilara Missa pro pace, Angelus, Stabat Mater Rossiniego oraz Nowowiejskiego Quo vadis. Warto wspomnieć o okładce płyty, na której zamieszczona grafika ma znaczenie wręcz symboliczne, nie tylko dla Filharmonii.

Mianowicie znajduje się na niej fragment plakatu VI Międzynarodowego Festiwalu MUSICA ANTIQUA EUROPAE ORIENTALIS, który odbył się pod wysokim patronatem UNESCO w 1982 – przedstawiający, wszystkim Polakom dobrze znany, kontur obrazu Czarnej Madonny – Częstochowskiej Matki Boskiej z Dzieciątkiem. 1982 to był czas głębokiego stanu wojennego, Polska była praktycznie odcięta od świata, a ponieważ takie ogromne imprezy organizuje się kilka lat wcześniej, i mechanizm poszedł w ruch, FP otrzymała więc wyjątkowo zgodę ówczesnych władz na przeprowadzenie zaplanowanego MAEO. Plakat  był autorstwa nieodżałowanego Wiesława Strebejki, który projektował nadzwyczajne plakaty rodem z surrealizmu, jednocześnie tak muzyczne i tak wymowne patriotycznie… Stąd jego projekty napotykały problemy z działającą w PRL cenzurą, również „nie podobał się”  plakat z Czarna Madonną, na policzku  której charakterystyczna blizna przybrała barwy polskiej flagi i to wzbudziło już czujność cenzorów.  Wiesław Strebejko, można śmiało powiedzieć, był  przez lata nadwornym plakacistą bydgoskiej Filharmonii, z którą czuł się bardzo związany. Artysta ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Od 1974 żył i tworzył w Gorzowie, gdzie zamieszkał aż do śmierci w 1994.

Podwójna Promocja Zakupu Biletu I Płyty Szczegóły W Kasie FP!

Kluby melomana zapraszają na spotkanie z Barbarą Kubiak, które odbędzie się przed koncertem o godz. 18 w sali kameralnej. Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt 52 321 07 56 lub meloman@filharmonia.bydgoszcz.pl ZAPRASZAMY!

A3
kubiak
Bilety 24